Yumurta Geliştirilmesi

Yumurta Geliştirilmesi

Bu tedavini amacı, yumurtalıklardan çok sayıda yumurta geliştirilmesidir. Bu amaçla klasik uzun uygulamada yumurta geliştirmeden önce, hazırlık döneminde yaklaşık iki hafta süre ile baskılayıcı hormonlar (GnRH analogları) kullanılmaktadır. Bu hormon preparatları, kişinin kendi kendine uygulayabileceği cilt altı iğneleri veya burun spreyi şeklinde olabilir.

Tüp Bebek

Baskılayıcı tedaviyi takiben 10-14 gün içerisinde adet gören hasta, kan tahlilleri ve Ultrasonografi incelemesi ile değerlendirilir ve uygun olduğu takdirde yumurta gelişimini uyaracak hormonal iğnelere başlanır.

Kısa uygulamalarda ise eğer muayenehanede bir engel yoksa adetin 2. veya 3. günü yumurta büyütülür tedaviye doğrudan başlanır ve 3-4 gün sonra çatlamayı engellemek üzere kontrol iğnesi de tedaviye eklenir.

Aynı zamanda hazırlık döneminde, bebeğin sinir sisteminde oluşabilecek kusurları önlemek amacıyla anne adayına folik asit desteği de verilir. Buna ek olarak, tedavi öncesi eşlerin her ikisine de, olası bir genital yol iltihabına yol açabilecek mikropların temizlenmesi amacıyla, kısa süreli antibiyotik tedavisi verilir.

Tedavide kullanılan uyarıcı iğnelerle çok sayıda yumurta ve sonrasında da çok sayıda embriyo elde ederek gebelik şansını artırmak amaçlanır.

Her hasta için aynı tedavi protokolü değil, hastaya en uygun tedavi şemasının belirlenmesi gerekir. Bunun için hastanın yaşı, kilosu, yumurtalık rezervi, kan hormon değerleri göz önünde bulundurulur ve tedavi protokolü ile beraber ilaç dozları ayarlanır.

Uyarıcı ilaçların başlanmasını takiben Ultrasonografi ve kan tahlilleri ile anne adayı takibe alınır. Başlangıçta daha seyrek olmakla birlikte yumurta gelişimi belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra bazen günlük kontroller gerekebilir.

Takipler doğrultusunda ilaç dozlarında uygun değişiklikler yapılır.

Yumurta gelişimi ortalama olarak 10-12 gün sürmektedir. Yumurtalar belirli bir büyüklüğe ulaştığında ise çatlatma iğnesi adı verilen son olgunlaştırma iğnesi uygulanır ve bundan yaklaşık 36 saat sonra hasta, yumurtalar çatlamadan özel iğneler yardımıyla vücut dışına alınmak üzere, yumurta toplama işlemine hazırlanır.

Bilinmelidir ki bu ilaçların kullanılması ile elde edilen tüp bebek gebeliklerde ilaçlara bağlı olduğu düşünülen sakat bebek gelişimi görülmemiştir.

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.