Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

Üreme hücreleri, anne ve baba adayları tarafından infertilite (kısırlık) tedavisinde alınır ve çeşitli prosedürlerden geçirilir. Daha sonra en kaliteli sperm ve yumurtalar bir laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenme gerçekleştirilir. Bu döllenmiş yumurtaların en yüksek kaliteli embriyolarından biri veya ikisi, annenin uterusuna yerleştirilir. Bu süreçte, hamilelik gerçekleşene kadar 12 gün beklenir ve gebelik testi (beta HCG testi) yapılır. Bu testin 12 günlük embriyo transferinden sonra yapılmasının nedeni, hamilelik hormonu Beta HCG’nin sadece kandan geçebilmesidir. Bu nedenle, hamilelik testleri hamilelik gerçekleşmiş olsa bile 12 gün önce test yapılırsa, yani erken bakılırsa, negatif olarak sonuç görmek mümkündür.

İn vitrofertilizasyonun haftalık olarak, yani yumurta toplama aşamasında gerçekleştiği varsayılmaktadır. Çünkü laboratuvardaki yumurta sperm tarafından döllenmiştir. Bu, embriyo transferi ve embriyonun korunması için gerekli tüm koşullara saygı duyduğumuzu varsayarsak, hamilelik, yumurta toplama aşamasından bir hafta sonra meydana gelecektir. Embriyo transferinden 12 gün sonra, bebeğin olup olmadığını anlamak için kan gebelik testi yapılır ve sonuçlarına göre bebek var ya da yok diye tanı konur.Kadının gebe olduğu belirlendiyse, ultrason muayenesi iki hafta sonra yapılmalıdır. Bu ultrason taramasında hamilelik gözlendiğinde bir hamilelik olduğu kesinlikle ailelere belirtilmektedir. Ancak, gebelik testi pozitifse ve ultrason taraması sırasında gebelik gözlenmezse dış gebelik oluşabilir. Bu durumda, anında müdahale yapılmalı ve hamilelik sonlandırılmalıdır.

Bir Tüp Bebeğin Geç Tutunması Ne Demektir?

Her 28 günde bir kadınlar normal şartlarda adet görmektedir. Adet kanamasının nedeni yumurtlamanın gerçekleşmesidir. Adet kanaması zaten yumurtlamanın sonucudur. Düzenli olarak ortaya çıkan bir kadının adet kanamasındaki gecikme, geç yumurtlama, yani toplumda tüp bebek geç tutunması olarak adlandırılır.

Tüp Çok Geç Tutunursa, Hamilelik Haftası Yanlış Mı Demektir?

Geç yumurtlama durumunda, kadın bu ay içinde hiç adet görmeyecektir. Bu nedenle yumurtanın geç yumurtlama döneminde geç kaldığı tespit edilemez. Bir kadının gebeliği durumunda, adet döneminin ilk gününden sonra hesaplanan gebelik haftası, ultrasonda görülen gebelik haftasından farklı olabilir. Bu sebeple gebelik haftasının yanlış yorumlanma payı yaklaşık 1 haftadır.

Tüp BebekteGeç Tutunma Nelere Sebep Olur?

Tüp bebeğin geç tutulması hamilelik sırasında bebeğin veya annenin sağlığı için sorun oluşturmaz. Gecikmiş tutunma şeklinde gebelik oluşursa, erken doğum, düşük veya bebek anomalisi riski yoktur. Diğer gebeliklerin riskleri ile aynıdır ve aynı riskler tüp bebek işleminde de mümkündür. Ancak tüp bebek geç tutunursa özel bir risk oluşur denemez. Fakat gerçek şu ki, hamilelik haftası bir tüp bebek uzmanı tarafından hesaplanmalıdır.

Embriyo Transferi Sonrası Rahim Duvarının Tutunma Ne Zaman Gerçekleşir?

Embriyonun uterus duvarına tutunması, embriyonun in vitro transferinden 2-5 gün sonra gerçekleşir. Eğer yumurta toplama günü göz önüne alınırsa, embriyo işlemden 6 ila 10 gün sonra uterusta kalır. Diğer bir deyişle, IVF tedavisi başarılı olursa, yumurtalar toplamadan sonra en geç 10 gün içinde rahme tutunur denebilir. Doğal bir hamilelik durumunda, embriyo rahimde, 20 ila 24 gün arasında, anne adayının rahminde tutunması kesinleşir.

Embriyo TutunmasıNe Kadar Zamanda Gerçekleşir?

Döllenmiş yumurta blastosist aşamasında iken embriyonun dış kabuktançıkarılması, ek zaman alır. Embriyonun uterusatutunması, transferden 24 saat sonra gerçekleşir.

Geç Tutunma İn Vitro Fertilizasyon Tedavisini Nasıl Değiştirebilir?

Beta HCG testi, diğer bir adı ile kanda hamilelik testi pozitif sonuç verirse, hamileliğinizin gerçekleştiği kabul edilir. Daha sonra, ultrason muayenesinde gebelik görünümü artık hamileliği onaylı göstermektir. Gebelik hormonunun arttığı ve gebelikte spermin döllendiği süre, gebelikler arasında da hafif bir farklılık gösterebilir. Ancak, kabul edilen implantasyon teorisine göre, embriyo yumurtayı çatladıktan sonra en geç 5 ila 6 gün içinde rahme ulaşana kadar uterusu tutamaz. Gebe kalmak için, uterusta embriyo yumurta kırıldıktan sonraki 5-6 gün içinde tutunmalıdır.

Doğal olarak elde edilen gebelikler için, bu sadece kadının yumurtlama tarihinden kaynaklanır. Bir kadının doğal döngüsündeki yumurtlama süreci dış etkenlere, beslenmeye, zihinsel duruma, hormonal faktörlere ve diğer pek çok faktöre bağlı olduğundan, yumurtlama sırasında bazen yumurtanın beklenenden daha uzun süre bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik hormon düzeyleriartabilir ve ultrason muayenesi süresi beklenenden daha uzun sürebilir. Ancak bu gibi durumlarda geç değildir, sadece geç belirtilmiştir.

Embriyo Transferinden Sonra Kanama Olur Mu?

Bazı kadınlarda embriyo transferi sonrası vajinal kanama olabilir. Bu kanamanın ana nedenlerinden biri; Embriyo transferi sırasında meydana gelen travma, yani kateter (özellikle zor transferlerde) serviks yoluyla iletilir ve rahatsız edilirse zorlama sebepli kanamanın oluşmasıdır. Kanamaya neden olan diğer faktör, implantasyon (karıncalanma) kanama olarak adlandırılan şeydir. Her iki kanama kısa ömürlü ve küçük miktarlardadır, sıvı lekeler şeklindedir. Bu kanamalar gebeliği olumsuz etkileyen bir özellikte değildir.

İn Vitro Fertilizasyon Prosedürleri İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

IVF tedavisinde, hamileliğin transferden sonra gerçekleştiğinden emin olmak önemlidir. Bu süre boyunca ayrıntılara dikkat edilmesi, hamileliğinizi gerçekleştirmenize ve bebeğinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Bu süreçte, tüm uygulamacıların tavsiyelerine uymanın başarısı çok önemlidir. Dikkate alınacak noktalar;

 • Yatak istirahatı uygulamadan sonra en az 1 saat olmalıdır.
 • IVF, kadınların günlük yaşamlarının doğal hızını değiştirir ve tüp bebek doktoru tavsiyesinde ne kadar hareket edilmesi gerektiğine karar verilmelidir.
 • Embriyo transferinden on iki gün sonra bir kanda gebelik testi yapılır. Cinsel ilişkinin test yapıldıktan sonra başlaması önerilmektedir.
 • Embriyo transferinden sonra, doktor tarafından reçete edilen ilaç, doktor tarafından tamamen ve kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır.
 • İn vitrofertilizasyon sırasında ortaya çıkabilecek her türlü rahatsızlık durumunda, uzman bilgilendirilmelidir.

Tutunma Ne Zaman Gerçekleşir?

Embriyonik bağlanmanın, embriyo transferinden sonraki gün sayısı gibi ayrıntıları anlayabilmek için, embriyonun gelişim aşamaları bilinmelidir. Invitrofertilizasyon işleminde, embriyo rahmi birkaç gün içinde tutar ve yaklaşık 12 gün tutunmada kalır. Embriyo transferi sonrası tüm aşamaların embriyo transferi olarak nasıl korunacağını detaylı olarak bilmek çok önemlidir. İzmir gibi büyük şehirlerde daha kolay araştırma yapılabilmektedir.

3 günlük transferden sonra, üçüncü günün gelişim aşamaları embriyo oluşumu ile ilişkilidir;

 • İlk günde, 6 ila 8 hücre embriyo hücresine dönüşür ve büyümeye devam eder ve gelişimini başlattığı için artık tutunmama tehlikesi olmayacak demektir.
 • İkinci günde, morula adı verilen hücreler blastosist haline gelir ve bölünür.
 • Üçüncü günde, blastosist kabuğunu terk etmeye başlar.
 • Dördüncü gün, blastosist kabuğundan çıkmaya ve yapışmaya devam eder.
 • Beşinci günde, blastosistrahme tutunmaya başlar.
 • Altıncı günde embriyo tutulu kalır.
 • Yedinci günde, embriyo rahime yapışmaya devam eder ve tutar. Kolonizasyondan sonra, fetal ve plasental hücreler gelişmeye devam eder.
 • Sekizinci günde, Hcg hormonu rahim içinde dolaşmaya başlar.
 • Dokuzuncu günde, HCG hormon dolaşımı ve fetal gelişim devam etmektedir.
 • Onuncu günde HCG hormon dolaşımı bu dönemde de devamını getirir ve fetal gelişim devam eder.
 • Onbirinci günde, HCG hormonu gebeliği fark etmek için yeterli bir seviyeye ulaşır. Embriyo transferi gerçekleştirildiğinde, 11 gün sonra ne kadar süre gözlemlendiği netleşir.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.