Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

Invitrofertilizasyon, doğal olarak bir bebeği olmayan çiftler için bir umuttur. Annelerin ve babaların infertilite problemlerine yardımcı olacak pek çok farklı yol olsa da, in vitrofertilizasyon onların arasında en başarılı yöntemdir. Dünyada yaygın olarak kullanılan IVF’nin 40 yıldan uzun süredir başarısını arttırmak ve gebe kalma oranlarını ve bundan sonra da doğum olasılığını artırmak için dünyada birçok farklı uygulama bulunmaktadır. Son zamanlardaki sorunlardan biri, IVF’nin tedavisinde Estrofem kullanılmasıdır. Bu bağlamda, Estrofem’in neden kullanıldığı sorusuna verilen cevapların ve in vitrofertilizasyonun tedavisinde Estroferm’in neden kullanıldığının incelenmesi yararlıdır. Ancak, şunun altını çizmek özellikle yararlıdır; Hamileliği destekleyen ve embriyonun uterusa tutunmasına yardımcı olan Estrofem, yalnızca tıbbi gözetim altında kullanılan bir ilaçtır.

Östrojen ve progesteron, hamilelik hormonları, gebeliğin birinci ve ikinci 3’lük döneminde bebek için hayati öneme sahiptir. Bu hormonlar fetal gelişim ve diğer rutin gebelik ifadelerini tetikleyebilir. Östrojen hormonu önce yumurtalıklar ve daha sonra plasenta tarafından üretilir. Bu hormon uterusun hamilelik sırasında büyümesine yardımcı olur, rahmi korur, bebeğin bu uterusta güvenli bir şekilde yerleşmesine izin verir ve vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca, hormon estrojen hamilelik sırasında diğer önemli hormonların üretimini aktive eder ve düzenler.

Estrofem Neden IVF Tedavisinde Kullanılır?

Estrofem’in IVF tedavisinde kullanımı gebelik eğitimini destekler ve gebelik sürecini kolaylaştırır. Laboratuar ortamında oluşan embriyonun uterusa yapışmayı kolaylaştırdığı için, IVF’nin tedavisinde estrofem oldukça tercih edilir. Erken menopoz uyku bozukluğu dışında IVF tedavisi bağımlı, sıcak basması, östrojen eksikliği belirtileri, örneğin ani değişiklikler ve osteoporozun önlenmesinde kullanılan ilgili ilaçlar gibi ortaya çıkar. Estrofem ilacı aslında; Hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen yumurtalık, adrenal bezler ve kadın cinsiyet hormonunu düzene sokmak ve üretimi ile gebeliğin olumlu yönde ilerlemesine yardım eder. Estrofem ilacı, estradiol hormonunu içeren bir ilaçtır. Estradiol hormonu ile ortaya çıkan kombinasyon; Kadınların tüm üreme çağındaki en önemli hormonlardır ve bu nedenle hem üreme hem de cinsel işlevler için gereklidir. Ayrıca, östrojenin düzenli olarak salınması, diğer organların ve dokuların sağlıklı olarak bireye eşlik edebilmesi ve yenilenmesi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Estradiolun İşlevleri Nelerdir?

Kadınlarda üreme organlarının büyümesi:

Estrofem esas olarak kadınlarda üreme organları için büyüme hormonu olarak kullanılır. Yumurtalar bile büyüme aşamasını tamamlayıp, döllenmiş yumurtanın ortaya çıkması olarak gözlemlenebilir ve yumurtlamalarına engel olan bir dizi olayı da tetikleyebilmektedir..

İkincil cinsel özelliklerin gelişimi:

Ergenlik, vücudun çok fazla değişim geçirdiği ve gençliğe geçiş yaptığı bir zamandır. Burada, bu dönemde yaşanan ikincil cinsel özellikler estradiolhormonu tarafından kontrol edilir. Ergenlikteki bu değişiklikler üreme süresi boyunca artar ve menopozdan sonra daha az hissedilir. Çünkü östrojen seviyeleri menopoz ile düşer. Ergenlikte Estradiol Hormonu; meme gelişimi, vücut değişiklikleri, deri lezyonları ve dişlerdeki yağ dağılımı profillerinde önemli bir rol oynar. Erkeklerde, estradiolhormonu testislerin sertoli hücreleri tarafından üretilir.

Adet döneminin düzenlenmesi:

Estradiol hormonu, yumurtaların yumurtalıklarda korunması için gerekli olan bir hormondur. Kadının adet döngüsü sırasında, yumurtalıklarda bulunan folikül (yumurta keseciği) salgılanır. Bu, hormonun salgılanmasını arttıran ve böylece yumurta bırakan bir dizi olayı tetikler. Bu dönüşün bu aşamasına foliküler faz denir. Ovulasyondan sonra (yumurtlamadan sonra) estradiolhormonu, implantasyon için luteal faz sırasında uterus astarının hazırlanması sırasında progesteron hormonu ile birlikte hareket eder. Embriyo bağlanması olarak da bilinir ve hem anne hem de bebek için önemli bir aşama olduğu söylenir. Özellikle de tüp bebek tedavisi alan anne adaylarında çok sık görülen bir durum olarak gözlemlenir.

Hamilelik desteği:

Hamilelikten sonra vücuttaki estradiol seviyesi artar. Estradiol aynı zamanda plasenta tarafından da üretildiğinden hamilelik aşamasında bebeğin rahimde tutunmasını desteklemek anlamında bu ilaç ek yardımcı olacaktır. Bu üretilen estradiol hormonunun sağlıklı bir hamileliğin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Bununla birlikte, gebelikte estradiol hormonunun işlevi ile ilgili çalışmalar daha da ileri gitmektedir. Bebeğe zarar vermemekte, aynı zamanda ekstra faydaları da bulunmaktadır.

Kemik sağlığının korunması:

Estradiol hormonu vücutta yeterli kemik büyümesini destekler. Kemiklerin ve bunun yanında da eklemlerin sağlığını korur. Estradiol hormonunun ayrıca kemik yapısı ve insan osteopenisi üzerinde de olumlu yönde etkileri olduğu bilinir. Özellikle, yaşlılıkzamanında gelişen osteoporoz (kemik erozyonu), vücuttaki estradiol hormonunun yetersiz olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu bağlamda, vücutlarında estradiol eksikliği olan kadınlar, daha geç dönemlerde, yani daha ileri yaşlarda, menopoz sırasında kemik atrofisi yaşamaktadır.

Beyin gelişiminin desteklenmesi:

Vücutta yeterli estradiol hormonuna sahip olmak, kişinin beyin fonksiyonlarının daha iyi çalıştığı anlamına gelir. Çünkü estradiol hormonu nöroprotektif etkiler gösterir.

Gebelikte Estrofem Kullanımı ve Tüp Bebek Hakkında Neler Bilinmelidir?

Estradiol hormonu, hamilelik oluşumu için yeterince salgılanır ve böylece embriyo, rahime yapışabilir. Bir işlem durumunda Estrofem ilacınınkullanılması gerektiği bilinmektedir. IVF tedavilerinde estradiol; Endometriyum gelişimi için, rahimde hamileliğin yerleştirilmesi ve rahim gelişimi için, kan akışının artması embriyonik gelişim için gereklidir. Özellikle IVF gebeliklerinde düşük estradiol seviyeleri daha başarısız ve sağlıksız gebelik oranlarını göstermektedir. Bu bağlamda, doktorun hamilelikte ve in vitrofertilizasyonda gerekli ve uygun olduğu düşünülen Estrofem düzenli olarak alınması gerekmektedir. Bununla birlikte, gebelikte ve in vitrofertilizasyonda estrofemin kullanımı uzman tarafından sıkı bir şekilde izlenmelidir.

Vücuttaki östrojenler, insan yaşamının sonraki aşamalarında ortaya çıkan ürogenital anomaliler ile ilişkilendirilmiştir. Dişlerde servikaladenoz, servikal skuamöz hücre displazisi ve vajinal kanser yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişir, yani bu tür sağlık problemlerine sahip olma riski daha sonraki zamanlarda daha yüksektir. Erkeklerde üroenital anormallikler ve testis kanseri gelişme riski daha sonraki yaşamda artmaktadır. Bu bağlamda, östrojen içeren estradiolhormonu, FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından gebelik kategorisine atanmıştır. İnsanlarda, hamileliğin bu konuda iyi kontrollü olduğuna dair bir veri yoktur ve hamilelik sırasında kullanımının sakıncalı olduğu belirtilmektedir.

Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi, Estrofem kullanmaktan tek sorumlu olan kişi bir doktor değildir ve kesinlikle doktor reçetesi olmadan alınmaması gerekir. Aksi halde doktor dinlenmediği zaman sorumluluk sadece ebeveyne aittir.
Bazı insanlar hamilelikte östrojen kullanımının fetus üzerinde engelleyici bir etkiye sahip olduğunu ve bu nedenle gebelikte estradiolkullanılmasının uygun olmadığını iddia etmektedirler. Ancak bu sentetik östrojenler anlamına gelir, fakat bu estradiol hormonu hamilelik sırasında plasentadan salgılanan doğal bir hormondur.

Çok net bir veri olmamasına rağmen, estradiolün insan vücuduna nasıl girdiğine dair sınırlı veri bulunmaktadır. Bu bağlamda, Amerikan Pediatri Akademisi, “geri çekilme” ve “vajinal kanama” raporlarına rağmen estradiolungenellikle emzirmeye uygun olduğunu iddia etmiştir. Ek olarak, estradiolalan kadınların süt kalitesinin düştüğü bulunmuştur. Tüm bunları dikkate alan Estrofem, hem uzmanlar hem de ilaç üreticileri tarafından kontrol edilmesi ve saygı duyulması gereken bir ilaç olarak kabul edilir. Bu nedenle, Estrofem sadece in vitrofertilizasyon kapsamında bir doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır ve önemli bir nedenle bile olsa doktor reçete edilmeden alınmamalıdır.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.