Tüp Bebek Yöntemi

Laboratuar ortamında spermi taşıyan erkek üreme hücreleri ile kadın üreme hücresi olan yumurtaların birleşiminden oluşan IVF tedavisi, döllenme ile sonuçlanan tedavi sürecini içerir. Döllenmiş yumurtalar, annenin rahmine laboratuvar ortamında yerleştirilmektedir. Bu adımdan sonra elde edilen hamilelik doğal olarak oluşan gebeliklerden farklı değildir. Doğal gebelikten farkı olan kısım, döllenme işleminin laboratuvar koşullarında yapılması ve döllenmiş yumurtaların annenin rahmine bazı yöntemler ile yerleştirilmesidir.

IVF-ET –In Vitro Döllenme ve Embriyo Transferi

In vitro fertilizasyon, fallop tüpü tıkanıklığı veya adezyonları, endometriozis, azaltılmış yumurtalık rezervleri, önceki tedavilerin başarısızlığı ve uzamış idiopatikinfertilite vakalarında kullanılan bir yöntemdir. Prosedür donör yumurtaları ile yapılabileceği prematüre yumurtalık yetmezliği durumunda da önerilmektedir.

Yöntem, dişi gövdesi dışındaki (in vitro) yumurtaların döllenmesinden oluşur. İlk aşamada kadın, yumurtalıkların uyarılmasını ve yumurtlamayı teşvik eden ilaçları alır. Yumurtaları içeren foliküller zaten olgunlaştıklarında, bunları toplama işlemi gerçekleştirilir (yumurta toplama veya OPU olarak adlandırılır). Aynı zamanda, erkek partner de sperm örneğini teslim eder. Her iki eş tarafından toplanan hücreler daha sonra laboratuvar ortamında hazırlanır ve döllenmeye tabi tutulur. Yumurtalar özel bir kültür ortamına aktarılır ve birkaç saat boyunca bir inkübatöre yerleştirilir. Daha sonra embriyologlar sperm hücrelerini aynı yere yerleştirirler. 8-20 saat sonra döllenme oluşumu veya başarısız döllenme hakkında bilgi alınır. Embriyonik gelişimin 5. gününde (veya bazen 2. veya 3. günlerde de olabilir) bir, iki veya üç tane embriyo (sayıları kadının yaşına ve sağlığına bağlıdır) özel bir kateter kullanılarak uterusa aktarılır. Embriyo implantasyonundan sonra, gebelik onaylandığında hasta tıbbi gözetim altında kalmalıdır. Çoğu durumda (esas olarak hastaların ileri yaşlarına bağlı olarak) prenatal test yapılması önerilir.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi, bir ya da daha fazla embriyonun rahim içine belirli bir kateter kullanılarak yerleştirildiği (bireysel klinik durum ve hastanın bireysel gereksinimlerine bağlı olarak) bir süreçtir. Prosedür yumurta toplamadan sonra 5. günde (veya bazen 2 veya 3) ultrason kontrolü altında gerçekleştirilir.

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Bu durumda, embriyoların rahim boşluğuna transferi hastanın önceden hormonal uyarımı olmaksızın gerçekleşir. Bunun yerine, embriyo tutulumu(implantasyon) için endometriyumun optimal hazırlanmasını sağlamak için özel bir tıbbi protokol kullanılır.

Yumurtaların Olgunlaşması

Bu yöntem, bir kadının vücudunun dışında, yumurtaların olgunlaşmasına izin verir. Bu, toplam veya sadece 3-6 günle sınırlanabilen yumurtalıkların hormonalstimülasyon süresini azaltır. Bu yöntem esas olarak PKOS’lu hastalarda (polikistikover sendromu) başarıyla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, IVM tedavisinden sonraki gebeliklerin oranı, standart in vitrofertilizasyon programından daha düşüktür ve döngü başına yaklaşık% 25 oranında başarı gözlemlenir. IVM yöntemi, bir polikistikover sendromu hastasının düşük tepkisine rağmen, standart prosedürler altında aşırı uyarılma riski nedeniyle daha güvenli görünmektedir.

TestikülerPonksiyon -TESA / PESA

Enflamatuar koşullar veya meni kanalının doğumsal eksikliği, semen toplanması için bir testis veya epididimalaspirasyonun oluşturulduğu yönteme TESA Testiküler Ponksiyon denir. Bunun bir sonucu olarak meni spermsayısındaeksikliği olan bazı erkekler için en uygun yöntem olarak düşünülür. Sperm aspirasyonu genel veya lokal anestezi ile yapılır. Toplanan hücrelerden, erken dönemde semen veya olgun sperm olan hücreler laboratuvar tesislerinde izole edilir. Olguların% 75’i, bu prosedür ICSI tekniği kullanılarak yumurtaların döllenmesi için uygun ve sağlıklı sperm üretimi ile sonuçlanır.

Sperm Ayırmak

IVF tekniklerinde kullanılan sperm hücreleri yeterli oranda sayı olmasını gerektirir. Seminal plazmalar ayrılır.Dölleme kabiliyetini arttırabilmek için inhibe maddeler ile sperm izolasyon teknikleri kullanılarak ayrışma gerçekleşir.Uygun bir morfolojiye ve sperm kalitesine göre seçilen yumurtaların döllenmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Bakteriler ve virüsler olarak elemeleryapılır.Sperm hücreleri bir kadın veya erkek kromozomu uyuşumuna bakılarak seçilir.

Aşağıdaki teknikler sperm izolasyonunda en yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir:

 • Sperm yıkama
 • Steril bir ortamda sperm ayrımı
 • Yüzme sistemi ile spermleri kontrol etme

Embriyo Dondurmak

IVF ve ICSI içinde gerçekleştirilir.Hormonal stimülasyon, yumurtaların (3 ila 20 yumurta) büyük oranda başarıya erişip gelişmesine yol açar. Hastanın isteğine bağlı olarak, bazı yumurtalar döllenmiş olmayabilir. Embriyo transferi sırasında, uterusa en fazla 3 döllenmiş yumurta aktarılabilir. 3’ten fazla yumurta döllenmişse ve diğer embriyoların gelişimsel sorunları yoksa, bunlar donmuş olur. Embriyolar -196 ° C’de (sıvı nitrojen sıcaklığı) özel bir ortamda dondurulur. Bu sıcaklıkta çok uzun bir süre saklanabilirler. Yıllar sonra yeniden anne baba olmak isteyen çiftler için bir seçenektir. Yeniden tedavi almaya gerek olmadan dondurulmuş embriyolar değerlendirilebilir. Sadece rahme enjekte etme süreci söz konusudur.

Tüp Bebek Tedavisi (IVF) Neden Kullanılır?

IVF, aşağıdaki hastalarda infertilitenin tedavisinde kullanılabilir:

 • Tıkanmış veya hasarlı fallop tüpleri
 • Azalmış sperm sayısı veya sperm motilitesi dahil erkek infertilitesi
 • Yumurtlama bozuklukları, prematüre over yetmezliği, rahim fibroidleri olan kadınlar
 • Fallop tüplerini aldıran kadınlar
 • Genetik bir bozukluğu olan insanlar
 • Açıklanamayan infertilite

IVF ve embriyo transfer sürecinde beş temel adım vardır:

Adım 1: Doğurganlık ilaçları yumurta üretimini uyarmak için reçete edilir. Bazı yumurtalar toplanır, çünkü bazı yumurtalar gelişmez. Yumurtalıkların incelenmesi için bir transvajinal ultrason kullanılır ve hormon düzeylerini kontrol etmek için kan testi örnekleri alınır.

Adım 2: Yumurtalar, yumurtaların çıkarılması için pelvik boşluğunun içinden içi boş bir iğneyi yönlendirmek için ultrason kullanan küçük bir cerrahi işlemden geçirilir. Tıbbi olarak bir aksaklık yaşanmasına engel olmak adına koruyucu ilaçlar ile desteklenen bir tedavi söz konusudur.

Adım 3: Erkek spermi ile döllenmenin gerçekleşmesi için önceden hazırlanmış bir sperm örneği alınır.

Adım 4: Transfer denilen bir süreçte, sperm ve yumurtalar birlikte karıştırılır. Sonrasında el değmemiş, steril bir ortamda bu hücrelerin döllenmesi sağlanmaktadır. Bazı durumlarda, döllenmenin daha az olası olduğu durumlarda, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) kullanılabilir. Bu prosedür dölleme elde etmek için tek bir spermi doğrudan yumurta içine enjekte etmek demektir. Yumurtalar, döllenmenin ve hücre bölünmesinin gerçekleştiğini doğrulamak için izlenir. Bu olduğunda, döllenmiş yumurtalar embriyo olarak kabul edilir.

Adım 5: Embriyolar genellikle toplamanın ardından gerçekleştirilen döllenme işleminden üç ila beş gün sonra kadının rahmine aktarılır. Embriyoları transfer etmek için rahime bir kateterya da bunun yerine bir tüp yerleştirilir. Bu prosedür çoğu kadın için ağrısız olmaktadır, ancak bazı hafif kramplar oluşabilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

İşlemden sonra biraz dinlenilmesi gerekse bile, çoğu kadın ertesi gün normal aktivitelere geri dönebilir.

IVF sonrası bazı yan etkiler şunları içerebilir:

 • İşlemden sonra az miktarda sıvı gelmesi (berrak veya kanlı olabilir)
 • Hafif spazmlar
 • Hafif şişlik
 • Kabızlık
 • Göğüsağrısı

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal doktorunuzu aramanız önerilir:

 • Şiddetli vajinal kanama
 • Pelvik ağrı
 • İdrarda kan
 • 38 ° C’nin üzerinde ateş

Doğurganlık ilaçlarının bazı yan etkileri arasında şunlar olabilir:

 • Baş ağrısı
 • Ruh halinde iniş çıkışlar
 • Karın ağrısı
 • Sıcak basmaları
 • Şişkinlik
 • Nadir olarak görülse de yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS)

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.