Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek tedavi yöntemi herkes tarafından uygulanmaya başlanılan yöntemlerden biridir. Çocuk sahibiolmak isteyen anne ve babaların sık sık başvurduğu tüp bebek tedavisinde gelişen teknolojiyle birlikte başarı oranı da arttı. İşte herkesin çok merak ettiği tüp bebek tedavi süreci ve tüp bebek tedavi aşamalarını makalemizde bulabilirsiniz.

Kısırlık Nedir?

Tüp bebek herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadan 1 sene süreyle düzenli ilişkiye girilmesine rağmen gebe kalınamama durumuna kısırlık adı verilmektedir. Kısırlık sorunu yaşayan ailelerde erkekte %30, kadında %30 hem erkek hem de kadında %30 oranında sorun bulunmaktadır. Aileler üzerinde uygulanan testlerin %10’lk kısmında gebeliğe engel edecek hiçbir sebep bulunamamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi kadın ve erkeğe ait olan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ve kadın rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

 • Kısırlık tanısı konulan anne ve baba adaylarına
 • Yumurta bozukluğu olan kişilere
 • Sperm kalitesi düşük olan kişilere
 • Menisinde hiçbir şekilde sperm bulunmayan veya immünolojik durumlar ile servikal durumlar söz konusu olan kişilerde
 • Cerrahi girişimler sonucunda tüpleri alınmış olan kişilerde
 • Sperm ve yumurta miktarı yetersiz olan kişilerde
 • Yumurtalıkta kısırlığa neden olabilecek kistlerin var olduğu kişilerde
 • Hormon bozukluğu olan kişilerde
 • Cinsel birleşme sırasında meydana gelen çeşitli sorunlar
 • Sperm hareketliliği sorunu yaşayan kişiler ile spermhücrelerinde şekil bozukluğu olan kişilerde
 • Sürekli tekrarlayan gebelik kayıplarında
 • Kadının yaşının ilerlemesi durumlarında tüp bebek tedavisi rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisine başlamadan 3 gün önce ve başladıktan 10 sonra cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinin olumsuz etkileyecek olan sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Sigara tüketilmemeli ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Böyle ortamlar hem anne adayının yumurta hücresinin sağlığını hem de baba adayının sperm hücresi sağlığını bozabilmektedir. Tüp bebek tedavisine başlamaya karar veren kişiler üç ay önceden ağır egzersizlere ara vermesi gerekmektedir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce anne adaylarının kesinlikle diyet uygulamaması gerekir.

Tüp Bebek Aşamaları

Ön Görüşme Aşaması

Tüp bebek tedavisini ilk aşaması çiftlerle birlikte ön görüşme yapılmasıdır. Buaşamada kısırlık sorunu yaşayan çiftler doktorlarına kendi hikayelerini anlatmaktadır. Bu hikayeler kayıt altına alınmaktadır. Daha önce uygulanan testler, rahim filmi ve operasyonlar ön görüşme aşamasında değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler sonucunda uygulanacak ürolojik ve jinekoloji muayene epikrizleri incelenmektedir. Daha sonra çiftler için uygulanacak olan tüp bebek tedavisi protokolüne karar verilmekte ve tedavi planı ortaya çıkarılmaktadır. Kadının muayene edilmesininardından herhangi bir cerrahi işlemin gerekip gerekmediği kontrol edilmektedir. Bazı durumlarda rahimde doğum yapmayı engelleyecek miyom veya polip olup olmadığınınhisterokopi yöntemiyle muayene edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bazı kadınlarda tüplerde enfeksiyon oluşumu veya sıvı toplanmasına neden olan miyomlar mevcut olabilir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalındığında laparoskopi yöntemi kullanılarak cerrahi bir girişim yapılabilir. Uygulanacak tüp bebek tedavi protokolünde kadının yaşı geçirmiş olduğu cerrahi işlemler, hormon düzeyi, çikolata kisti olup olmadığı ve daha önce uygulanan tüp bebek tedavi protokolleri incele etkilidir.

Yumurta Geliştirme Dönemi

Tüp bebek tedavisinde ikinci aşama yumurta geliştirme dönemidir. Adet döneminin ikinci veya üçüncü gününde tüp bebek tedavisine başlanılmaktadır. Yapılacak jinekolojik muayene sayesinde yumurta kapasitesi incelenmektedir. Yumurtalığın içerisinde herhangi bir kist veya kitle olup olmadığı kontrol edilmektedir. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmaması halinde tüp bebek tedavisine başlanılmaktadır.  Yumurta geliştirmek için folkül geliştirici hormon uygulaması yapılmaktadır.  İğneler göbek çevresinden veya kol bölgesinden yapılmaktadır. Yumurta geliştirme sürecinde hastalar 3-4 gün son muayeneye girmektedir. Yumurta gelişim süreci doktor tarafından sürekli kontrol edilmekte ve iğneler uygun saatlerde vurulmaktadır. İğnelerin yanlış saatte burulması halinde yumurtalar çatlayabilmektedir. Yumurta geliştirme dönemi son iğne uygulaması ile tamamlanır. Adet döneminin başlama gününden itibaren yumurta geliştirme süreci 12 günlük süreçte tamamlanmaktadır. Bu dönemde hastaların doktora bilgisi olmadan kesinlikle ilaç kullanmaması ve röntgen çektirmemesi gerekir. Kişilerin alkol ve sigara kullanmaması ve stresle karşı karşıya kalmaması da çok önemlidir. Stresli ortamlardan uzak durulmalı gerekirse bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Yumurta Toplama İşlemi

Tüp bebek tedavisinin üçüncü aşamasında sıra yumurta toplama işlemlerine geçmektedir.  Yumurtalar olgunlaştıktan sonra genel anestezi yöntemiyle 15 dakika içerisinde yumurtalar toplanmaktadır. Hasta iki saat hastanede dinlendikten sonra evine gelebilmektedir. Yumurta toplama işlemi transvajinal ultrason kullanılarak yapılmaktadır. Ultrasona takılan uzun bir iğne sayesinde yumurtalıklara kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. Bu yöntemde yumurtaların hepsine tek tek girilmekte ve içi sıvı dolu olan yumurtaların sıvılarını dışarıya atması sağlanmaktadır.  Toplanan yumurta sıvıları bir mikroskop aracılığıyla incelenmekte ve yumurta hücreleri sıvı sayesinde ayıklanmaktadır.  Kadına yumurta toplama işlemi uygulanırken erkekten de sperm örneği alınmaktadır. Erkeğin hiçbir spermi olmaması halinde Mikro Tese yöntemi uygulanarak spermin ortaya çıkarılması amaçlanır. Mikro Tese yöntemi kullanılarak spermin bulunması halinde yumurta toplama işlemlerine başlanılmaktadır. Eğer sperm bulunamazsa yumurta toplama işlemlerine geçmek anlamsız olacağından öncelikle spermin bulunması gerekmektedir.

Mikroenjeksiyon İşlemi

Mikroenjeksiyon yöntemi ince bir iğne aracılığıyla mikroskop alında yumurta içerisine sperm yerleştirilmesi işlemidir. Mikroenjeksiyon yönteminde kullanılan yumurtalar geliştiyse döllenme meydana gelme oranı %80 civarındadır. Döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için mikroenjeksiyon yönteminden 17 saat sonra kontrol yapılmaktadır. Eğer kontrol sırasında 2 PN adı verilen yapı gözlemlenirse döllenmenin gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavisinde laboratuvar ortamında hazırlanan embriyolar rahim içerisine yerleştirilmektedir. Bu işleme embriyo transferi adı verilmektedir. Gelişmiş embriyo sayısı normale göre az ise üçüncü gün transfer işlemleri yapılmaktadır. Ancak embriyo sayısının eterli olduğu düşünülüyorsa beşinci güne kadar ulaşmayı başaran embriyolar tespit edilir ve transfer işlemleri gerçekleştirilir.  Beşinci güne ulaşmayı başaran embriyolara blastokist adı verilmektedir. Bu durumda gebeliğin oluşma ihtimali çok daha yüksektir. Bu işlemler karın üzerinden yapılan ultrason yöntemiyle kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İşlem yapılmadan önce hastaların bol su içmesi ve idrara sıkışması gerekir. Jinekolojik muayene yapılacak olan anne adaylarının rahminin görüntülenebilmesi için vajina bölümüne spekulum yerleştirilmektedir. Ardından rahim ağzı üzerinden katater kullanarak embriyolar rahim içerisine yerleştirilmekte ve işlem sonlandırılmaktadır.  Embriyo transferi işlemi ağrısız bir işlemdir. Hastaların pek çok ağrısız bir şekilde embriyo transferi işlemlerini yaptırırlar. Ancak idrar sıkışması pek çok hasta için rahatsız edici bir durumdur. Bu işlemler anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Luteal Faz Yöntemi

Luteal faz yöntemi gebeliğe destek olan bir tedavi yöntemidir. Embriyo transferinden sonra embriyoların tutunabilmesi için ilaçlar verilmektedir. Embriyoların tutunabilmesi için verilen ilaçlardan en önemli progesteron hormonudur. Progesteron hormonu vajinal jel şeklinde uygulanmaktadır. Bu hormonun yanı sıra östrojen hormonu da verilmektedir. Ayrıca kanı sulandırmak için kanı sulandıran iğnelerde sık sık kullanılmaktadır. Luteal faz uygulaması ortalama 12 gün boyunca devam etmektedir. Embriyo transferinden sonraki 12 günlük süreçte kandan gebelik testi yapılmakta ve gebeliğin sonucu net olarak öğrenilmektedir.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.