Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

IVF tedavisinde kısırlık nedeniyle başvuru yapan hastalar için en önemli adımlardan biri embriyo transferidir. Herhangi bir aşamada, tüp bebek tedavisinde transferden sonra bilinen birçok doğru ve yanlış vardır. Bu konuda önemli olan, transferden sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Her kafadan gelen sesleri duymadan önce doktorların tavsiyelerini dinlemek gerekir.

Embriyo Transferinden Sonra İstirahat Zorunlu Mudur?

Embriyo transferinden sonra,  huzur en gerekli olan etkendir. Embriyo transferi sonrası yatak istirahatine ihtiyaç duyan insanlar da vardır. Ancak transferden sadece 30 dakikalık istirahatin tıbbi açıdan yeterli olduğu bilinmektedir.Dinlenme olasılığının gebelik şansı üzerinde olumlu bir etkisi olmadığı bilinmektedir. Bir gün sonrasında bile, embriyo transferi ardından normal hayata dönülebilir. Seyahat, yürüyüş yapılabilir. Ağır spor egzersizleri hariç, her konuda hayata aynı oranda devam edilebilir.

Embriyo transferinden bir gün sonra, ekstra çaba harcamadan iş de yapılabilir. Uçak yolculuğu, araba ve otobüsler için de bir sorun yoktur. Basınç nedeniyle uçak yolculuğunu yasaklayan çevreden duyma bilgilere kulak vermemek gerekir. Havaalanlarındaki güvenlik kapıları hiçbir zaman embriyo için risk oluşturmaz.

Embriyo Transferi Sonrası Banyo Yapılabilir Mi?

Embriyo transferinden sonra duş almak veya aynı gün banyo yapmak için herhangi bir engel yoktur. Bununla birlikte, sıcak sularda uzun süre kalmak, küvetin doldurulmasıyla sıcak su içinde uzun süre kalmak ilk birkaç gün içinde rahatsızlık verebilir. Uterusun ağzından normal koşullar altında sıvı akmaz ve bunu sağlayan yapışkan bir madde vardır. Rahim astarını kapatan mukus, tıpa gibi çalışır. Embriyo transferi sırasında, bu tıpa görevi gören kapakçık açılır ve kapanır, ancak bu süre zarfında sıcak su riski ile annenin karşı karşıya gelmemesi önerilir. Bu nedenle, embriyo transferinden sonraki ilk iki günde, doğrudan sıcak suya girmeden duş almanız tavsiye edilir.

Bazı hastalar embriyo transferinden sonra duş almadıklarını söylemektedir. Ama hijyen ve temizlik adına son derece yanlıştır. Küvete ılık su koyarsanız ve ilk iki gün bu suda banyo yaparsanız sorun olmaz.

Embriyo Transferi Sonrası Cinsel İlişki Olabilir Mi?

Embriyo transferinden sonra, uterustaki basınç, embriyonun uterus duvarında sağlıklı tutulması için normal olmalıdır. Bu önemli bir etkidir. Embriyo transferinden sonra ilk iki gün sakin olmalı ve yaşamın aynı düzende devam etmesi gerekir. Daha sonra çiftler hayatlarına devam edebilirler. Sonuç olarak, yumurtaların aşırı derecede uyanık olması ve pelvik kasılmaların mevcut olduğu durumlar dışında, yumurtalıkların cinsel yolla ilgisi yoktur.

Tüp Bebek Tedavisi Embriyo Transferi Sonrası Spor Olabilir mi?

IVF embriyo transferi ile ilgili en yaygın sorulardan biri, transfer sonrası spor yapmaktır. Ayrıca normal gebeliklerde geçerli olan tempo, aynı şekilde embriyo transferi için de geçerlidir. Embriyo transferi sonrası başarıyı artırmak için, doktorların önerdiği şekilde spor aktivitelerini devam ettirmek en iyisidir.

Embriyo Transferi Sonrası İzin Gerekli Midir?

Embriyo transferinden sonra, çok stresli bir ortamda olmadığı ve sağlığı tehdit edici bir ortamda olmadığı sürece, işe geri dönüş ve normal günlük yaşam olumlu sonuçlara yol açar.Ayrıca anne hayatına devam edebilir.

Transferden Sonra Doğru Olan Nedir?

IVF tedavisinde çiftler için tüm tedavilerin en zor dönemi başlangıç evresidir. Çünkü tüm işlem kadının bedenine aktarılıyor ve onun için zorlu bir süreç başlamış oluyor. Ancak, bu süreçte vücudumuzun en önemli işlevleri bizim kontrolümüzün dışındadır. Kadınlar bu durumda destekleyebilecekleri kararları almak zorundadırlar. Tabi ki de her kadın için bu süreç değişik etkenler ile yoluna devam edecektir. Tüp bebek uzmanı ile beraber iş birliği kurmalı ve kişiye özel kararlar ile yola devam edilmelidir. Riskler de olumlu sonuçlar da kişiye özel olarak değişkenlik gösterebilecek güçtedir.

Dinlenme

Hemen hemen herkes 1-2 saat dinlenmeyi ve transferden sonra bir iki gün dinlenmeyi kabul eder. Daha uzun bir yatak istirahati gerçekten gerekli değildir. Yataktaki istirahat, sürekli problemlerden uzak kalmak ve başarı için endişeye yol açsa bile, tam tersine, istirahatten kaçınılmalıdır. IVF tedavisinde stresli olmayan işlerde çalışan çiftler için başarı oranları çalışmayanlara göre daha yüksektir.

Çalışma Hayatı

Günlük rutininize ayak uydursanız, bu süreci idame ettirmek zor olmayacaktır. Ancak stresli bir çalışma hayatı ve stres günlük yaşantı tedavinizi olumsuz etkileyebilir.

Kullanılan İlaçlar

Progesteron içeren preparatlar, ana ilaçlar bu süreçte düzenli olarak kullanılmalıdır (Crinone, proginex, utragestscene). Aksi takdirde, Coraspin başlatıldığında bebek aspirini ve folik asit olarak devam edebilir. Diğer ilaçlar önerilmez. Bu işlemde meydana gelebilecek tedaviye bağlı olmayan ağrı için asetaminofen ağrı kesici ilaçların kullanımı, ağrı giderilmesinden daha çok tercih edilen bir etkidir. Yine, tüp bebek doktoru desteği çekilmemeli ve birlikte kullanılacak ilaçlardan dolayı kan basıncı, şeker vb. kontrolü kesmemelidir.

Cinsel İlişki

Özellikle yurtdışındaki deneyimlerini cinsel ilişkiden geçiren bazı merkezler, cinsel ilişkiyi 1-2 gün sonra bir dezavantaj olarak görmemektedir.Bu konuda daha muhafazakâr bir yaklaşımla ifade etmek gerekirse hemen hamilelik testi yapılmamaktadır. Aşırı üzüntü, vücutta aşırı zevk ve istenmeyen titreşimlere neden olabilir.

Sigara İçme

Sigara içen biri iseniz, uterusa giden kan akışını olumsuz etkilediği için, sigara içmeyi ve aşırı stresi artıran nikotin bağımlılığını bir an önce bırakmalısınız. Belki de sigara içilmemesinden kaynaklı olarak tedavinin daha kötü ilerlemesine bile sebep olabilirsiniz.

Diğer Doğrular

Her şeyden önce, saunalar gibi sıcak ve nemli ortamlardan kaçınmak ve olası enfeksiyon nedenleri olan bir havuzun kullanılmaması genel yaklaşımlardır. Yorucu olmadığı sürece, seyahat etmek iyi bir şeydir. Uçak yolculuğu da rahatsız edici sayılmaz.

Embriyo Transferinden Sonra Bakım Ve Dinlenme Süreci

Bazı kadınlar prosedürlerve embriyonun bağlanması için yıllık izin kullanırlar, ancak araştırmalar ilk günde, yan yatmak dışında, kalıcı dinlenmenin çok yararlı olmadığını göstermiştir. Bu dönem stresli bir dönem olduğundan, kadınlara destek veren arkadaşlar eşlik etmelidir. Eğer uzanmak gerekiyorsa, işyerinde stresi dağıtmak daha iyi bir seçenektir.

Stresli bir iş yerinde çalışıyorsanız ve izin almanız gerekiyorsa, stres birçok soruna neden olacağından, izin almanız gerekir. Ayrıca, yoğun temposu olan yerlerde çalışan kadınların evde yan uyumaları ve dinlenmeleri gerekmektedir. Embriyo transferinden sonra;

Yatak istirahati stres, öfke ve endişe gidermek için değildir. Bu başarılı olacak en büyük adım gibi zannedilse de hepten hareketsiz yaşam tehlikelidir.

Zihinsel olarak iyi hissetmeyen kişiler çalıştıkları zaman yıllık izin almalıdırlar.

Transferin ardından cinsel ilişki önemli değildir. Bazı araştırmalarda bile bebeğinizi tutma şansınızı artırdığı belirtilmektedir.

Yatak istirahatine hiç başvurmamak, embriyo tutulma şansını azaltır.

Her gün yapılan egzersizde yorgunluktan uzak kalmak ve yarım saatten fazla koşmamak gerekir. 4 saatten fazla hızlı çalışma ile yapılan egzersizler bu tedavi süreci üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu, düşük olma riskini artırır. Egzersiz doktor kontrolünde yapılabilir.

Transfere prosedürlerinden sonra çalışan kadınların stresli ortamlarda bulunmaması, kendilerini üreme sisteminin sağlığına zarar verebilecek kimyasallara maruz bırakmamaları gerekir. Normal yaşamın sürmesi, kadınları olumlu etkiler.

Tedavi için gerekli tüm ayrıntıları yerine getirmek ve ilaçları düzenli kullanmak çok önemlidir.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.