Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için embriyo seçimi önemli bir yere sahiptir. Pek çok anne ve baba adayı çocuk sahibi olabilmek için büyük bir heyecan yaşar. Bu aşamada embriyo seçiminin önemi ortaya çıkar. Anne baba olmayı ertelemenize gerek yok. Son zamanlarda tüp bebek tedavisi başarısı oldukça yüksek oranlara sahip. Tüp bebek başarısını etkileyen en önemli unsurların başında kadının yaşı ve embriyo kalitesi bulunmaktadır. Makalemizde tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır, tüp bebek tedavisinde embriyo seçiminin önemi gibi birçok konuyu ele almaktayız.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Tüp bebek tedavisinin başarısı her geçen gün daha da artmaktadır. 30 yaşın altındaki kişilerde gebe kalma oranı %60 iken, 40 yaşından sonra bu oranın %20’lere düştüğü gözlemlenmektedir. Kadının yaşı 35 yaşının altında ve gebeliği oluşturacak herhangi bir problem yoksa 1 yıl, 35 yaşın üzerinde ve gebeliğe engel bir durum söz konusuysa altı ay sonra tedaviye başlanılmalıdır. Tüp bebek tedavisi 45 yaşına kadar uygulanabilmektedir.  Ancak unutulmamalıdır ki 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisi şansı önemli oranda düşmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte hem yumurtaların sayısı hem de kalitesi önemli oranda düşmektedir.  35 yaşının üstündeki kadınların yumurta rezervleri azalmaktadır. Hormon düzeylerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle genç anne adaylarında tüp bebek şansı çok daha yüksektir.

Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi kişiye özel olmalıdır. Çünkü herkesin sağlık durumu farklı olup uygulanacak tedavi yöntemleri de farklılıklar göstermektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı elde edebilmek için çiftlerin sağlık durumlarına bakılarak ilaçlar verilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Aşamalardan Meydana Gelir?

Tüp bebek tedavisinin aşamaları şu şekildedir:

  • Yumurtalıkların uyarılması
  • Yumurtaların toplanması
  • Yumurtaların spermle birlikte döllenmesi
  • Döllenene yumurtaların nakledilmesi

Tüp bebek denemesinde sayı sınırı bulunmamaktadır. Anne ve baba adayları dilediği kadar tüp bebek denemesi yapma imkanına sahiptir. Tüp bebek tedavisinin başarısı tamamen embriyonun kalitesine ve kadının yaşına bağlıdır. 30 yaşın altındaki kadınlarda tüp bebek tedavisi başarı oranı %50-55 iken, 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisindeki başarı oranı %15-20 oranlarına kadar düşmektedir.

Tüm Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Her anne ve baba tüp bebek tedavisi sonrasında anne ve baba olmanın hayalini kurar. Ancak tüm bebek tedavisinde başarıyı etkileyen önemli unsurlar bulunmaktadır. Embriyo kalitesi, kadının yaşı, rahmin embriyoyu kabulleniyor olması, birçok genetik faktör, spermin kalitesi, uygulanan tüp bebek tedavi yöntemleri, laboratuvarda uygulanan teknikler ve stabilizasyon tüm bebek tedavisinin başarılı olup olmamasına neden olan en önemli etmenler arasında yer almaktadır. Tüp bebek tedavisinde erkeğin sperm sayısının az olduğu tespit edilirse mikro enjeksiyon yöntemine başvurulmaktadır. Menide hiçbir şekilde sperm bulunamazsa testis içerisinde sperm aranmaktadır. Menilerinde hiçbir şekilde sperm tespit edilememiş olan erkelerin hormonal ve genetik faktörleri değerlendirilerek uygun görülürse ilaç tedavisine başlanmaktadır.

Tüm Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi için yumurtaların mutlaka olgunlaşmış ve yapısal olarak normal bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki her yumurtanın döllenmeye uygun olduğunu söylemek mümkün değildir.  Bazı hallerde ise döllenen yumurtanın sağlıklı bir embriyoya dönüşmeme hali söz konusudur. Yumurtalar döllendikten sonra sıra embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesine gelir. Embriyolar rahim ağzından birce bir plastik katater kullanılarak ultrason yöntemiyle rahmin iç kısmına yerleştirilmektedir. Eğer kalan embriyo varsa dondurularak saklanması mümkündür.  Kamera yöntemi sayesinde en uygun embriyo seçimi yapılmaktadır.

Embriyo Seçimi Nasıl Yapılmaktadır?

Embriyo seçimin yapılırken kadının yaşı, embriyonun kalitesi, uygulama sayısı ve dondurulacak embriyo olup olmadığına dikkat edilmektedir. Son dönemlerde gelişen teknoloji sayesinde embriyoların gelişim aşamaları kameralar sayesinde en ince ayrıntısına kadar incelenmekte ve kayda alınmaktadır. Kayıtlar neticesinde embriyo seçimi çok daha kolay bir şekilde yapılabilmekte ve embriyo transferi sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir.  Pek çok anne baba kaç adet embriyonun transfer edilebileceğini merak etmektedir. Embriyo transferi ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelge bulunmaktadır. Tüp bebek merkezleriyönetmeliğine göre 35 yaşın altında bulunan hastalar için ilk iki uygulamaiçin 1 adet embriyo transferi yapılmaktadır. Üçüncü uygulama için 2 embriyo transferi yapılırken 35 yaşın üstündeki hastalara her uygulamada en çok 2 adet embriyo transferi yapılabileceği bildirilmiştir.

Embriyo Transferi Sonrasında Neler Yaşanır?

Embriyo transferi yapıldıktan 10 gün sonra test yapılmakta ve durum değerlendirmesi gerçekleştirilmektedir. Embriyo transferi yaptıran kişiler normal yaşam aktivitelerine transferden iki gün sonra dönebilmektedir. Ancak spor ve cinsel yaşam aktiviteleri bu süreye dahil değildir. Anne adaylarının test sonucunu alana kadar yorucu aktiviteler yapmaması oldukça önemlidir. Test sonucu almak ise yaklaşık 12 günlük bir süreyi kapsamaktadır.  Embriyo transferi hastanın yaşına, embriyo sayısına, embriyo kalitesine ve önceki tedavilerine bakılarak 2, 3 veya 5. gün gerçekleştirilebilmektedir. Embriyo transferi kadar embriyo transferi sonrası neler yaşanacağı da anne ve baba adayları tarafından merak konusudur. Embriyo transferi yapıldığı gün ile bir sonraki gün mutlaka yatak istirahati yapılmalı ve kişiler dinlenmelidir. Embriyo transferi sonrasında yolculuk yapacak olan hastaların gittiği yerde iki gün istirahat etmesi gerekir. Embriyo transferi sonrasında belenme de çok önemlidir. Transfer yapılan kişi bol bol sıvı tüketmeli, yeşil sebze ve meyvelerle beslenmeye dikkat etmelidir. Embriyo transferinde duşun nasıl alınacağı hastaların çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Hastalar transferden sonra ılık duş alabilirler. Ilık duş alınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak transfer işleminden sonra hastaların cinsel yaşamdan uzak durmaları çok önemlidir. Doktorlar tarafından hastalara verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve aksatılmaması gerekir. Embriyo transferinin yapıldığı 10. günde kandan gebelik testi yapılmalıdır.

Mikroenjeksiyon ile Klasik Tüp Bebek Tedavisi Arasındaki Fark Nedir?

Mikroenjeksiyon yönteminde bir sperm direk olarak yumurta içine özel bir cihaz kullanılmak suretiyle enjekte edilmekte ve döllenmenin sağlanması amaçlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde seçilecek tedavi protokolü herkese göre farklılık göstermektedir. Uygulanacak tedavi protokolü belirlenirken yumurtalık rezervi, daha önce uygulanmış olan protokoller ve kişinin yaşı göz önüne bulundurulmakta ve uygun tedavi protokolü belirlenmektedir.

Embriyo Seçimi Nasıl Yapılır?

Embriyonun seçimi ve büyütülmesi için statik, genetik ve dinamik üç farklı sınıflandırma bulunmaktadır. Statik embriyo seçimi yaparken büyütülen embriyolar günde 1 defa olmak üzere cihazlardan dışarıya alınmakta ve mikroskop altında hızlı bir şekilde izlenip günlük gelişim miktarları ortaya konulmaktadır.  Birçok merkezde hala aktif olarak kullanılan statik değerlendirme nedeniyle merkezlerin embriyo değerlendirmeleri arasında ark oluşabiliyor.  Tüp bebek tedavilerinde anne ve babaların farklı özelliklere sahip olması nedeniyle en güzel embriyodan daha çok en iyi sonuç verecek olan embriyoyu seçmek önem yaşıyor.  Statik veya dinamik embriyonun büyütülmesi esnasında seçim yapmak oldukça önemlidir. Embriyolara stres vermemek ve huzurlu bir şekilde embriyo seçimi yapmak gerekir. Embriyo seçiminde embriyoların sadece bir defa kontrolü sağlanmaktadır. Ancak dinamik yöntemler kullanıldığında embriyoların kontrol edilmesine dair sayı sınırı kalkmakta ve başarı oranı artış göstermektedir.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.