Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde bebek sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavi yöntemini kullanmaktadır. Son zamanlarda çok yaygınlaşan tüp bebek tedavi yönteminin başarı şansı oldukça yüksektir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve tüp bebek teknolojisinde yaşanan gelişmeler sonrasında tüp bebek şansı giderek artış göstermektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüp bebek tedavi yöntemi çok fazla kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavi yöntemi ile ilgili toplumda sık sık karşı karşıya kaldığımız doğru bilinen bazı yanlış durumlar söz konusudur. Tüp bebek tedavisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak böyle bir durumun ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Makalemizde tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışların neler olduğu hakkında detaylı bilgi verilecektir.

İşte tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar;

Tüp Bebek Tedavisi Hem Ağrılı Hem De Zor Bir Tedavi Sürecidir

Tüp bebek tedavi ile ilgili sık sık duyulan konulardan biri de tüp bebek tedavisinin hem ağrılı hem de zor bir yöntem olduğudur. Ancak tüp bebek tedavisi teknolojinin ilerlemesi ve farklı imkanların ortaya çıkmasıyla birlikte giderek pratikleşen bir uygulamadır. Herkesin çok rahatlıkla yaptırabileceği tüp bebek tedavisinin çiftler için hiçbir zorluğu bulunmamaktadır. Gelişen teknikler sayesinde tüp bebek tedavisinde kullanılması gereken ilaçların oranlarında da azalma meydana gelmiştir. Bu sayede tüp bebek nedeniyle ortaya çıkabilecek yan etkiler ciddi manadaazalmıştır. Tüp bebek tedavisi kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu nedenle günlük yaşantınızı etkilemeyecektir. Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olma şansı oldukça yüksek olup hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde ikinci Denemenin Başarı Şansı Çok Daha Yüksektir

Tüp bebek tedavisinde birkaç deneme yapılabilir. Başarılı olana kadar istediğiniz sayıda tüp bebek denemesi yaptırabilirsiniz. Ancak pek çok kişi tüp bebek tedavisinde ikinci denemenin başarılı olacağına dair yaygın bir görüş vardır. Ancak tüp bebek tedavisinde yapılan ilk üç denemedeki başarı oranı birbiriyle aynıdır. Üçüncü denemeden sonra başarı oranı giderek azalır. İkinci denemedeki başarı oranının artış gösterdiğine dair yaygınlık gösteren yanlış düşünce ilk denemede başarısız olan tedavide yapılan hataların düzeltilmesi ve ikinci denemede daha tecrübeli olmakla alakalıdır.

Embriyo Transferi Yapıldıktan Sonra Anne Adayı Yatmalıdır

Embriyo transferi yapıldıktan sonra tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmek için anne adayının yataktan kalkmaması gerektiğine dair bir görüş vardır. Ancak bu doğru bir görüş olmayı hiçbir şekilde bilimsel doğruluğu da bulunmamaktadır. Embriyo transferinde embriyolar annenin rahmine yerleştirilmektedir. Bu nedenle annenin ayağa kalkmasıyla embriyonun düşmesi arasında hiçbir ilişki söz konusu değildir. Anne adaylarının pek çoğu yanlış bilinen bu bilgi nedeniyle kendini yatağa hapsetmekte ve kesinlikle yerinden kalkmamaktadır. Embriyo transferi yapıldıktan sonra anne adayları kendini yormamak şartıyla günlük işlerini rahatlıkla yapma şansına sahiptir. Ekstra bir önlem veya istirahate gerek yoktur.

Tüp Bebek Tedavisi ile Çoğul Gebelik Sağlanır

Toplumda yaygın olarak ortaya çıkan bir diğer yanlış bulgu ise tüp bebek tedavi yöntemiyle gebe kalan çiftlerinçoğul gebelik yaşayacağıdır. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski olsa da her tüp bebek yönteminde çoğul gebelik olacağına dair bir buldu yoktur. Yönetmeliklerde transferi yapılacak olan embriyo sayısına kanunlarla sınırlamalar getirilmiştir. 35 yaşın altındaki kadınlara ilk iki deneme için tek embriyo, 35 yaşın üzerindeki kadınlara çift embriyo transferi sağlanmaktadır. Yönetmeliklerde getirilen bu kısıtlamanın ana nedeni ise çoğul gebeliklerin oluşma riskinin önemli oranda önüne geçmektir.

Her Yaşta Tüp Bebek Sahibi Olmak Mümkündür

Kadının yaşıyla kadının üreme kapasitesi arasında ters bir ilişki vardır. Kadının yaşı arttıkça üreme potansiyeli giderek düşmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte tüp bebek tedavisi başarı oranında da ciddi düşüşler meydana gelmektedir. Kadınlar 30 yaşına kadar doğurganlığını korur. Ancak 35 yaşına geldiğinde doğurganlık oranı düşmeye başlayacaktır. 40 yaşındaki bir kadının doğurganlık oranında ciddi manada bir azalma görülmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar tüp bebek yöntemine güvenmemeli ve çok fazla beklememelidir. Çünkü tüp bebek tedavisinde her yaşta çocuk sahibi olmak mümkün değildir. Kadının yaşının artmasıyla birlikte tüp bebek yöntemiyle gebe kalma şansında da önemli ölçüde azalma ortaya çıkar.

Tüp Bebek Tedavisinde Başka Kişilerin Yumurtası veya Spermi Karışabilir

Tüp bebek tedavisi uygulanan laboratuvarlaryüksek güvenlik sistemleriyle kurulu olup hiçbir karışıklığın söz konusu olması mümkün değildir. 24 saat süreyle güvenlik kamerasıyla izlenen embriyo laboratuvarlarında giriş ve çıkış sistemi ancak izinle sağlanabilmektedir. Kuralcı bir merkez olan embriyo laboratuvarlarının son derece güvenilir olması nedeniyle çiftlerin içleri rahat bir şekilde tüp bebek yöntemini uygulaması mümkündür. Laboratuvarlara girmek isteyen kişiler ancak kimlikleriyle giriş çıkış sağlayabilmektedir. Başarılı tüp bebek merkezlerinde sperm ve yumurtanın karıştırılabilme imkanı bulunmamaktadır.

Sperm Üretmeyen Erkeklerin Baba Olma Şansı Bulunmamaktadır

Günümüzde teknoloji giderek ilerlemekte ve tüp bebek tedavisi ile ilgili her gün yepyeni teknikler ortaya çıkmaktadır. Yenilenen ve değişen teknoloji sayesinde sperm üretmeyen erkeklerin bile baba olma şansı bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan bazı yöntemler sayesinde sperm elde edilmektedir. Testislerde sperm olduğu tespit edilirse farklı müdahale yöntemleri kullanılarak tüp bebek tedavi yöntemine başlanılmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi çok fazla kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntem sayesinde kaliteli spermler seçilerek gebe kalmak mümkün hale gelir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Neredeyse %100’dür

Yardımcı bir üreme yöntemi olan tüp bebek tedavi yönteminin başarı oranının %100 olduğunu söylemek son derece yanlıştır. Diğer üreme yöntemlerine göre başarı oranı çok daha fazla yüksek olan tüp bebek tekniğinde başarıyı arttıran ya da azaltan bir çok faktör vardır. Kadının yaşı tüp bebek tekniğinin başarısını önemli ölçüde etkilemektedir. Dünyada 6 milyonun üzerinde tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen çocuk vardır. Giderek yaygınlaşan tüp bebek tedavi ile gebe kalma şansı her geçen yıl daha da artmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi için Kullanılan İlaçlar Kanser Riskini Arttırır mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kanser riskini arttırdığına dair yanlış ve yaygın olarak görülen bir düşünce vardır. Birçok kişi bu nedenle tüp bebek tedavi yöntemine olumsuz bir bakış sergilemektedir. Ancak tüp bebek tedavisi ile ilgili kullanılan ilaçların kanser riski oluşturmadığı yapılan araştırmalar sonucundan netleştirilmiştir.

Tüp Bebek Tedavisinde Gebe Kalma Oranı Herkes İçin Eşittir

Her çiftin başarı şansı birbirinden arklıdır. Çiftleri yaşı ve belirleyici özellikleri tüp bebek tedavisinde gebe kalma oranını değiştirmektedir. Ancak eşit koşullardaki kişiler için uygulanan tüp bebek tedavisinde gebe kalma oranı tüm çiftler için aynıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Gören Anne Adayları Erken Menopoza Girebilir

Çok yaygın görülen düşüncelerden biri de tüp bebek tedavisinin erken menopoza yol açtığıdır. Bu nedenle pek çok çift tüp bebek tedavisine başlamak istememektedir. Ancak yanlış bir düşünce olduğu unutulmamalıdır. Tüp bebek tedavisi kullanılarak gebe kalan anne adaylarının ne yumurtalıkları ne de yumurtaları olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Uygulanan ilaç tedavisi ile yumurtalar geliştirilir ve toplanır. Yumurta sayılarında herhangi bir şekilde düşüş olmaz.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.