Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

IVF tedavisi öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkate alınması gereken birçok nokta vardır. Tedavi sonrası, tedavi öncesi ve tedavi sırasında doktor önerilerine dikkat edilirse, IVF tedavisinin başarı oranı artacaktır.IVF tedavisinde anne ve baba adaylarının ortak ve ayrımcı düşünceleri vardır. Ancak, in vitrofertilizasyon tedavisinde bir anne aday vardır, bu nedenle anne adayının daha dikkatli olması gereken birçok nokta vardır diyebiliriz.

Invitromaternal ve maternalfertilite tedavisinin öncesinde ve sırasında göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu, yaşam kalitesindeki iyileşmedir. Yaşam kalitesinin düşük olması en önemli sağlık sorunlarından biridir. Yaşam kalitelerini arttırmayan ebeveynler normal hamilelik ya da in vitrofertilizasyon yoluyla gebelik şanslarını azaltmaktadır.

Enjeksiyon tedavisi yaklaşık 1 ay süren yardımcı üreme terapisidir. Çünkü bazen ilk in vitro bebek tedavisi bir nedenden dolayı başarılı olamaz ve IVF tedavisini yeniden uygulamak gerekebilir. Bu olasılık, henüz ulaşılamayan in vitrofertilizasyon yöntemlerinde unutulmamalı ve tedaviden önce alınacak önlemler karşılanmalıdır.

Hamile olmayanlar için in vitrofertilizasyon (tüp bebek) tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sigara ve alkol sağlık sorunlarının gelişiminde önemli faktörlerdir. Genel sağlıkta olduğu gibi, sigara ve alkol hem anne hem de bebeğin sağlığını ve bebeğin gebelik sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, sigara ve alkol kullanılmamalıdır veya çevrede bulundurulmamalıdır. Baba adayları, IVF tedavisinden 3 ay önce sigara içmemeli veya alkol kullanmamaya dikkat etmelidir.
 • Ağrı varsa veya tıbbi bir durum gözlemlenirse, ilaç tedavisi için başvurmadan önce IVF uzmanından onay alınmalıdır.
 • Özellikle karın bölgesi için yapılan egzersizler ve genel yoğun egzersiz programları, anne ve bebeği olumsuz etkileyen diğer bir faktördür. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için, normal şartlarda gerçekleştirdiğiniz fiziksel aktivitelerin IVF tedavisi sırasında ve hamilelik sırasında kesilmesi gerekir. Yoğun antrenmana ve sporlara alternatif olarak, yavaş yavaş yürünebilir. Sadece anneler değil, aynı zamanda babalar da in vitrofertilizasyondan en az 3 ay önce egzersiz programları için ilaç takviyesi almayı bırakmalıdır.
 • IVF tedavisi için özel bir diyet yoktur. Düzenli ve sağlıklı yemek tedaviyi desteklemek için yeterlidir.Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri almak, dikkate alınması gereken bir başka noktadır. Ayrıca daha az yemek yemek veya sık sık yemek yemeye gerek yoktur. Asit ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Taze sebzeler, meyveler ve fındıklardan oluşan zengin bir diyete sahip olunmalıdır.
 • Stres, sigara ve alkol gibi insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan şeyler tüketilmemelidir. Hatta anne adayının yanında da birileri kullanmamalıdır. Birçok hastalığın sebebi stres faktörüdür. IVF tedavisi sırasında ve hamilelik sırasında, anneler strese maruz kalmamalıdır. Stres anne ve çocuğu doğal olarak olumsuz etkiler.
 • IVF tedavisi sırasında sınırlı ihtiyacı olan baba adayları, semen numunesinin verilmesinden 3 gün önce cinsel ilişkiye girmeli ve bu diyet 7 günü geçmemelidir. Ayrıca, dönem boyunca cinsel temastan uzak durma göz ardı edilmemelidir. Yani tedavi aşamasında cinsel ilişkiden uzak kalınmalıdır.
 • Yumurtaların uyarılması ve çoğaltılması için anne adaylarına verilecek ilaç ve iğne tedavileri, ilaç dozunave iğnenin uygulama zamanına göre doktor tarafından ayarlamalar yapılmalıdır.
 • Embriyo transferinin evresi IVF tedavisinde kritik süreçtir. Tedavinin bu aşamasında, anne uzun ve yorucu bir seyahatten kaçınmalıdır. Ayrıca, yüksek kalorifik değeri olan banyo gibi etkenlerde de mümkün olduğunda uzak kalmalıdır.
 • IVF tedavisi için tercih, tedavi sırasında elde edilen başarı oranlarına göre değil, tedavi maliyetine dayanmalıdır. Yapacak olan uzmanın da başarıları göz ardı edilmemelidir.
 • Bazı IVF işlem süreçleri fiyatlandırma bilgilerine dahil edilmeyebilir ve bu fiyat bilgisi yanıltıcı olabilir. Bu nedenle, fiyatlandırma bilgilerinin detayları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • IVF tedavisinden en az 3 ay önce babalar sperm üretimini ve kalite bozulmasını önlemek için yüksek sıcaklıktaki yerlerde (sauna vb.) kalmamalıdır.

Çiftlerin Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Düşünmesi Gereken Şeyler

IVF yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, tedaviye başlamadan önce bazı konuların farkında olmalı ve buna göre hareket etmelidir. Hem erkekler hem de kadınlar tedaviden önce tedaviyi daha başarılı hale getirmeye çalışmalıdır. Bu yöntemle, çoğu sonuç başarılı olmasına rağmen, hastaların bir kısmı da olumlu cevapları alamayabilir. Tedavi edilen bölgedeki farklı koşullar nedeniyle, olumsuz sonuçlar alınabilir ve karı kocanın dikkat etmediği davranışlar nedeniyle tedavi başarısız olabilir. Bu, çiftlerin IVF yöntemiyle bebek sahibi olmaya karar verdikleri anda yapmaları gerekenleri yapmak zorunda oldukları anlamına gelir.

Erkeklerin Tedaviden Önceki Dikkat Etmesi Gereken Davranışları

 • IVF yönteminde, erkekler tedaviden önceki üç ay içinde çok sıcak banyolardan, kaplıcalardan vb. sıcak ortamlardan uzak durmalıdır. Çünkü sıcak ortamlar erkek sperm kalitesini olumsuz yönde etkiler.
 • Ateşli bir hastalık, IVF tedavisinin uygulanacağı zamanın iki ayı içerisinde gerçekleştirilirse, doktor bilgilendirilmelidir. Ateşli hastalıklar erkek sperm kalitesini düşürür ve tedavi başarısını etkiler.
 • Eğer erkeksi organ iltihap veya başka rahatsızlık geliştirirse, doktor bilgilendirilmelidir.
 • İlaçların başka bir hastalık için kullanılması gerekiyorsa, tedaviden önce doktora bilgi verilmelidir.
 • Enfeksiyöz bir hastalık şüphesi varsa, doktor bildirilmelidir.
 • Spor yapılıyorsa, tedaviye başlamadan üç ay önce ara verilmelidir.
 • Sigara ve alkol son üç ayda asla kullanılmamalıdır.
 • Erkek iç çamaşırını rahat ve bol seçmelidir. Sıkı iç çamaşırlarından uzak durulmalıdır.
 • Tedaviden önceki son üç gün kesinlikle cinsel ilişkiyi girilmemelidir.

KadınlarınTedaviden ÖncekiDikkat Etmesi Gereken Davranışları

 • Eğer IVF yöntemiyle bebek sahibi olmaya karar veren kadınlar cinsel alanlarda rahatsızlık duyuyorlarsa veya tedavi seçerken rahatsızlık çekiyorlarsa, her halükardadoktoru bilgilendirmelidir.
 • İlaç başka bir hastalık nedeniyle kullanıldığında doktor bilgilendirilmelidir.
 • Karın bölgesini eritmek için egzersizler yapılıyorsa, tedavide bu egzersizler durdurulmalıdır.
 • IVF tedavisine başlamadan önce sigara ve alkol asla son üç ay içinde alınmamalıdır.
 • Son üç ay içinde sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. Hamam, sauna ve kaplıcalar ziyaret edilmemelidir.
 • Günde ikiden fazla asitli içecek içmek gerekli değildir. Hastanın asla içmemesi daha sağlıklıdır.
 • Tedavi sırasında, doktorun ihtiyaç duymadığı herhangi bir ilaç alınmamalıdır.
 • Tedaviden önce zayıflamak için bir diyet kullanılıyorsa, diyetin tedavinin başlangıcı ile bitmesi gerekir.
 • Adaylar tedaviden önce beslenmeye dikkat etmelidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Her gün taze sıkılmış portakal suyu içilebilir. Kavrulmuş olmayan ceviz, badem, fındık gibi gıdalar sık ​​tüketilmelidir.

IVF Tedavisi Sırasında Önemli Olan Problemler

Doktorun tavsiyeleridüzenli ve kesintisiz olarak yapılmalıdır. Bu tedavi için başka bir doktor tercih edilirse, son doktor bilgilendirilmelidir. Önceki doktor tarafından sağlanan ilaç ve tedavi ile ilgili tüm bilgiler tam olarak yeni doktora iletilmelidir. Tüm bu bilgiler daha iyi bir tedavi için çok önemlidir.

Tüp Bebek İçin Transfer Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Transferden sonraki ilk üç günü evde geçirmek faydalıdır. Bu süre boyunca günlük aktiviteler pratik şekilde, ağır olmamak kaydıyla yapılabilir.
 • Hapşırma, öksürme, sağa dönme, uyku sırasında sol yana yatma gibi konularda olumsuz bir etki yoktur. Merdivenlerden yukarı ve aşağı sık sıkinmek mantıklı değildir.
 • Hamilelik gerçekleşene kadar ağır işlerden kaçınmak tavsiye edilir.
 • Transferden 2-3 saat sonra seyahat etmek için herhangi bir engel yoktur.
 • Göğüslerde dolgunluk, kasıkta ağrı, pankreas, pembe-kırmızı, kahverengi damla benzeri sıvılar transferden sonra görülebilir. Bu durumlarla karşılaşırsanız endişelenmenize gerek yoktur.
 • Tüp bebek transferinden sonra duş almak iyi bir adım olacaktır.
 • Hem transfer hem de hamilelik sırasında asitli içeceklerden, kahve ve bitkisel çaylardanmümkün olduğunca uzak durulmaya çalışılmalıdır.
 • Sigara ve alkol asla kullanılmamalıdır.
 • Çok fazla taze sebze, meyve ve protein tüketmek ve baharatlı, yağlı yiyeceklerden uzak durarak bol miktarda su içmek tavsiye edilir.
 • Asla doktora danışmadan ilaç kullanmamak gerekir.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.