Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

Tüp Bebek Tedavisi normal yollarla gebe kalamayan veya ihtimali çok az olan ve anne- baba olmak isteyen çiftler için annenin gebe kalmasını kolaylaştıran bir yöntemdir. Günümüzde pek çok insan bu tedavi yöntemiyle çocuk sahibi olmaktadır. Basit anlatımıyla tüp bebek yöntemi, anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan spermlerin laboratuar ortamında döllendirilmesi ve embriyo gelişiminin sağlanması sonrasında döllenen yumurtayı ana rahmine yerleştirme işlemidir. Tüp bebek işlemi işini iyi bilen tecrübeli bir ekip ve uygun bir laboratuar ortamında gerçekleştirildiğinde başarı şansı yüksektir.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir?

  • Tüp bebek tedavisi görmeye karar verdikten sonra, anne adayının daha fazla yumurta üretmesi için vücutta normal olarak üretilen hormonlar haricinde, enjeksiyonlar halinde dışarıdan takviye edilir. Dışarıdan yapılan bu destek ile birlikte siklusta birden fazla yumurta elde edilmesi amaçlanmaktadır.
  • Yumurtaların gelişimi ultrasonografi ile takip edilirken, östradiol seviyeleri de kan tahlili ile takip edilir.
  • Yumurtaların takip edildiği süre içerisinde yumurtaların boyutları istenen ölçüye ulaştığında döllenmeyi sağlamak için yumurtayı çatlatmak için tek dozluk bir iğne uygulaması yapılır ve yumurtlama zamanı planlı bir şekilde ilerletilir.
  • Yumurta çatlatma iğnesinin uygulanmasından takribi 35-36 saat sonrasında ameliyathane ortamında, tercih edilen şekilde anestezi altında, vajina kanalından ultrason ile beraber bir iğne yardımıyla çatlayan yumurtalar toplanır. Bununla birlikte baba adayından alınan sperm örnekleri uygulanan özel işlemlerle döllenmeye uygun hale getirilir.
  • Laboratuvar ortamında yumurta ve sperm hücreleri bir araya getirilerek embriyonun oluşması sağlanır.
  • Embriyo gelişimleri takip edilerek, bölünüp bölünmedikleri, fragmantasyon oranları ve hücresel olarak simetrilerinin nasıl oldu gibi konular takip edilir. Bu takip sonucunda rahimde tutunma olasılığı en yüksek olan embriyolar seçilir.
  • Embriyo seçiminden sonra özel kataterlerin kullanımı ile anne rahmine vajina kanalı kullanılarak yerleştirilir.
  • Birçok başarılı bir şekilde gelişmiş embriyo var ise kullanılmayan diğer embriyolar olası bir olumsuz duruma karşı tekrar kullanmak üzere dondurularak saklanır.

Tüp Bebek Aşamaları - Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Tüp Bebekte Yumurta Toplama İşlemi;
Tüp bebek tedavisinde en önemli aşamalardan birisi döllenmenin sağlanacağı yumurtaların en sağlıklı şekilde toplanmasıdır. Tüp Bebek tedavisinde yumurtlama Bu işlem uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Yumurta toplama işlemi çatlatma iğnesinin ardından 35 ve 36. Saat geçmesinin ardından yapılmaktadır. İşlem yapılırken ufak tefek ağrılar olabileceği için işlem anestezi altında yapılabilmektedir. İşlem uygulanmadan önce en az altı saat önceden bir şey yenmemelidir. Hastanın işlem öncesi idrarının tamamını boşaltmış olması gerekmektedir. Hasta jinekolojik muayenelerin yapıldığı koltuğa alınarak vajinal temizlik ve dış genital bölge temizliği yapılır. Vajen yolundan ultrasonografi cihazı ve bi iğne yarımıyla ihtiyaç duyulan çatlamış yumurtalar toplanır. İşlem sonrasında dinlenmesi amacıyla bir müddet hasta odaya alınır.

Tüp Bebek Oluşumu IVF olarak da adlandırılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin başarıya ulaşmasında anne adayının yaşı, tüplerdeki yumurta rezervi ve baba adayından alınan spermin kalitesi gibi faktörler ile birlikte pek çok faktöre bağlı olarak değişebilir fakat başarı olasılığı genellikle yüksektir. İlk denemede başarılı olmayabilir, fakat birkaç kez bu tedavi yöntemi denenebilir. Bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisini seçen her anne ve baba adayının sabırlı olması ve hekimlerinin talimatlarına harfiyen uymaları gerekmektedir.

Genel itibariyle tüp bebek yönteminin oluşum aşamaları şu şekildedir;

Tüp Bebek Yöntemine Karar Verme:
Tüp bebek tedavisinden önce bebek sahibi olmak için alternatif yollar nelerdir bunların detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Bu süreç içerisinde hem maddi hem manevi açıdan zorluklar ile karşılaşılabilir, bunların üstesinden gelinebilecek güçlülüğe sahip olunmalıdır. Tüp bebek tedavisini birlikte yürütecek olan hekim ve çiftler ortak bir çalışma içerisinde olacaklarından iletişimlerinin güçlü olması çok önemlidir.

Adet Döngüsünü Düzenleme:
Anne adayının adet döngüsünü tedavi yapılmadan önce doğum kontrol hapları kullanılarak düzenli bir hale getirilmesi gerekir. Doğum kontrol haplarının tüp bebek tedavisi öncesinde kullanılması, uygulamanın başarı şansını artırır. Ayriyetten Over Hiperstimülasyon sendromu ve yumurtalıkta oluşan kistlerin oluşma riskini en aza indirgeyecektir. Bazı doktorlar ise hap kullanmayı önermez, bu gibi durumlarda ise yumurtlama dönemini belirlemek için, belirtiler takip edilmeli ve utrason kontrolü yaptırılmalıdır.

Yumurtalıkların Uyarılması ve Enjeksiyon Uygulaması:
Adet döngüsünün düzenli olduğu kadınlarda, adetin başlamasının ardından 14. Gün yumurtlama günüdür. Yumurta oluşumunun daha sağlıklı olabilmesi için, yumurtlama gününden önce hekim tarafından anne adayına çatlamaya yardımcı hormonlar enjekte edilir. Enjeksiyon sonrasında, doktor foliküllerin gelişimini ve büyümelerini düzenli olarak takip edecektir.

Yumurtanın Olgunlaştırılması İşlemi:
Anne adayından alınacak yumurtaların gelişimleri tamamlanmalı ve yeterli büyüklüğe sahip olmalıdırlar. Bu büyüme hCG hormonu ile desteklenmelidir. Yumurtaların çatlaması için kullanılacak enjeksiyonun zamanlaması önemlidir. Eğer ki erken verilirse yeteri kadar olgunlaşmayabilir, geç verilirse de yumurtalar yaşlanmış olacağı için istenilen kalitede döllenmeyebilir.

Yumurtaların Toplanması ve Döllenmesi:
Anne adayından alınan foliküllerde yumurta aranır. Her folikül oosit içermeyebilir. Döllenme 12 ile 24 saat arasında olmaktadır. Uzman Hekim en iyi sperm hücrelerini seçer ve oosit içeren bir tüpe 10.000 adet civarı sperm yerleştirir. Bu ikili döllenme makinesinde birleştirilir ve döllenmenin olması beklenir. Kısırlığın yoğun bir şekilde görüldüğü erkeklerde anomaliler görülüyorsa bu gibi durumlarda ICSI denilen mikroenjeksiyon tekniği kullanılır. Embriyo uzmanı tarafından en sağlıklı sperm seçilir ve özel bir iğne yardımıyla yumurta hücresi döllenir.

Embriyonun Transferi:
Embriyo transferi denilen işlem başarıyla döllenen yumurtaların embriyoya dönüşmesi ve anne rahmine yerleştirilmesidir. Transfer sırasında rahim girişine katater ya da bir tüp yerleştirilir. Çok hafif ağrılar yaşanabilir ama uzun ve ağrılı bir işlem değildir. Kataterinde yardımıyla oluşan embriyolar küçük bir sıvı yardımıyla rahim içine yerleştirilir. İşlem yaklaşık 30 dakika sürer ve isteğe bağlı olarak anestezi uygulanabilir.

Ek Hormon Takviyesi:
Transfer sonrasında döllenen yumurtanın rahme tutunması için progesteron hormonu takviyesi yapılır. IVF tedavisinde hormon genellikle enjeksiyon yardımı ile kullanılır. Gerekli bazı durumlarda vajinal fitil, jel ya da hap olarak kullanılabilir.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra transfer işlemi sonlanır ve hasta 3-4 saat hastanede dinlendirilir sonra anne ve baba adayı dinlenmek için evine yollanır. Anne adayının özellkle ilk günü dinlenerek geçirmesi önemle istenir. Gebeliğin gelişiminin sağlık bir şekilde ilerlemesini desteklemek için östrojen, progesteron hormonu ve ek takviye seçeneklerine yumurtaların toplanması ya da embriyoların transfer edilmesinden sonra başlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin başarılı sonuç verip vermediğini yapılan test ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik Testi Uygulanması - Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Gebelik Testi Uygulaması:

Embriyo transferi sonrasında geçen süre 15 günlük bir süre sonrasında gebelik testi yapılır. Testin kesin sonuç vermesi için birkaç gün aralıklar tekrarlanabilir. Olumlu sonuç vermesi halinde kan testi yapılarak kesinleştirilir. Kan testinin de olumlu olmasının ardından 3 hafta sonra bebeğinizin kalp atımlarını gözlemek için ultrasonografi randevusu verilir.

Tüp bebek tedavisi meşakkatli bir yöntem olsa da başarı şansı yüksektir ve ebeveyn olmak isteyen çiftler için büyük bir başarı örneğidir.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.