Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek yöntemi​tıp alanında​i​n vitro fertilizasyon olarak bilinmektedir ve genellikle gebe kalma şansı olmayan veya az olan çiftler için gebeliğin olasılığını artıran bir tedavidir. Dünyanın ilk tüp bebeği 1978 yılında İngiltere’de doğmuştur. İlk IVF (tüp bebek tedavisi) doğum 1989 yılında gerçekleştiğinde, bu ilke imzasını atan üniversite Türkiye’de yer almıştı. Bugün birçok çiftin bu yöntem sayesinde çocukları olabiliyor.

Temel olarak IVF ​k​adın ve erkek üreme hücrelerinin laboratuvar koşullarında bir araya getirilerek döllenen yumurtanın anne rahmine yerleştirilmesi ile uygulanan
yapay döllenme tekniğidir.​​Bu süreçte, ne kadar deneyimli bir ekiple ve uygun bir laboratuvar ortamında bulunursanız başarı şansınız o kadar artmaktadır.

IVF İle Başarı Şansı Nedir?

Normal adet döneminde bir kadının gebe kalabilme oranı tedavi olmaksızın %27,7’dir. Bu oran IVF döngüsünde %40-45 düzeyine çıkabilmektedir.

Yardım alınarak ortaya konan üreme teknikleri, yumurtalıklardan yumurtaları toplamak ve hamilelik sağlamak için kullanılan tüm tedavileri içermektedir.

In Vitro Fertilizasyon (IVF):

In vitro olarak bilinen bu yöntem tüp bebek tedavisinin temelini oluşturmaktadır. Yumurtaların yumurtalıktan alınarak sperm hücreleri ile dışarıda birleşmesinin sağlaması ve döllenmesinden sonra embriyonun ana rahmine yerleştirilmesidir.

Yerleştirildikten 3-5 gün sonra büyüme süreci de başlamaktadır. Artık gebelik gerçekleşti denebilir.

Gamet intrafallopian transfer (GIFT):

Yumurtalıklardan alınan yumurtalar ve erkeklerden alınan spermler, hücrelerin bekleyeceği fallop tüpüne yerleştirilir. Bugün bu yöntem tercih edilmemektedir.

Zygote İntragen alis Transferi (ZIFT):

Yumurtalıklardan gelen yumurtalar, laboratuar ortamında erkek spermiyle birleştirilir ve ertesi gün fallop tüpüne yerleştirilir. Bugün bu yöntem tercih edilmemektedir.

Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI):

Bu yöntem, tek bir sperm hücresinin mikropipet yardımı ile oosit sitoplazmasına yerleştirilmesi işlemidir.

IVF bebeklerin tedavisinde,​ başarı oranı deneyimli bir ekip ve ileri laboratuvar imkanları ile artmaktadır.IVF’nin başarısındaki en önemli faktör infertilitenin sebebidir. Sınırlı yumurta rezervi olan hastalarda tedavi %15’i kadarıyla düşük ile sonuçlanmaktadır.

IVF Tedavisinde Başarısızlığın Nedeni Nedir?

Hatalar IVF tedavisinin çeşitli aşamalarında ortaya çıkabilir ve nedeni genellikle bilinmemektedir. Ancak belli başlı başarısızlık nedenleri de tahmin edilebilmektedir.

 • Annenin gecikmiş yaşı, yumurtalık rezervlerinin az olması, yumurtalıkların optimal uyarımının zayıf olması ve uygun laboratuvar koşullarının olmaması nedeniyle embriyoların kalitesi olumsuz yönde etkilenebilmektedir.
 • Rahim iç duvarı,​ embriyonun yerleştirilmesi için hazırlanır ve uterus yapışkanlığında embriyo ile etkileşime girerek, sözde tüpteki ya da enfeksiyon faktörlerindeki sıvı birikimi sebebiyle uterus bozulabilir.
 • Embriyo transferinde zorluklar, embriyonun yan etkilere bağlılığını da etkileyebilir.

Ancak, başarısızlığın nedeninin genellikle tam olarak açıklanmadığı unutulmamalıdır. Nedeni tespit etmek için, ileri çalışmalarla tekrarlanan in vitro bebek yetmezliğinin değerlendirilmesi gereklidir.

IVF tedavisi sırasında ortaya çıkabilecek olası problemlerden hasta yeterince haberdar edilmelidir.

 • İlaç ile ovulasyon indüksiyonunun sonunda, polidispersite sendromlu hastalar aşırı gecikme nedeniyle hiperstimülasyon sendromu olarak adlandırılan bir duruma yanıt verebilirler. Bu durum solunumunda pulmoner tromboembolizm sıkıntısı olan pıhtı, yumurtada pıhtılaşma, şişlik ve şişlik nedeniyle karın şişmesi, şiş yumurtalıklar, yumurtalıkların aşırı uyarılmasına neden olabilen döner yumurtalıklar gelişebilir.
 • Intraabdominal kanama ortaya çıkabilir.
 • Alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir.
 • Anesteziye bağlı dezavantajlar da ortaya çıkabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılır?

Düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen 12 aya kadar hamilelik sağlanamazsa, çiftlerde infertilite​ düşünülmeli ve daha ileri testler yapılmalıdır.

Bu incelemeler sonucunda;

 • Yeterli olmayan sperm morfolojisi,
 • Kadının yaşı küçük olmasına rağmen, muayenenin sonucunda azalmış yumurtalık rezervinin belirlenmesi,
 • Hamilelik ileri yaşta (38 yaş ve üstü) isteniyorsa yumurta sayısının azalmış olması,
 • Endometriozis yumurtalık iltihabının bozulması,
 • Yumurtlama fonksiyonunda rahatsızlıklar,
 • Kadınlarda tıkanmış fallop tüpleri,

Tüm testlerin normal olmasına rağmen infertilite açıklanamazsa çiftlerde tüp bebek tedavisi yöntemlerine geçilir.

Kadınların Yaşının Önemi

Kadınlar yaşlandıkça, yumurtalıklar yumurtlama kalitesini düşürmeye başlar. Hastanın genetik yapısı da bu gerilemeyi hızlandırabilir.

Hastanın adet görmesi yumurta kalitesi ile bağlantılı değildir. Kadınlar yaşlandıkça, normal yollarla ​hamile kalma şansları da​ azalır.

35 yaşın altındaki doğum oranı yaklaşık %40 iken, bu oran 40 yaş civarında ve üzerine yaklaşık %10 oranında olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Seviyeleri

Tüp bebek tedavisinin başlamasından sonra, rahme embriyoyu yerleştirmek için normal koşullar altında vücutta üretilen hormonlar, daha yüksek dozlarda enjeksiyonla hastaya verilir.

Bu nedenle, normal üremenin aksine, bir birleşmede birden fazla yumurtayı alacak şekilde tasarlanmıştır.

Gelişmekte olan yumurtalar sıklıkla sonografi ile takip edilir ve estradiol seviyeleri kan analizi ile izlenir. Yumurtlamayı (hCG, GnRH) yumurtlama zamanı için planlanan zamanda tek doz uygulanması sağlanır.

Yumurtlama iğnesi uygulandıktan 35 ila 36 saat sonra yumurtalar, ameliyathanenin içinde steril bir ortamda, tercihen anestezi altında, bir iğne ile vajinal sonografi vasıtasıyla toplanır.

Aynı zamanda, erkekten alınan sperm numunesi, özel tekniklerle işleme için uygun hale getirilmiştir.

Bu spermler daha sonra embriyonun gelişmesine izin vermek için hastadan alınan yumurtaları laboratuvar koşullarında döllemek için kullanılır. ​Embriyonik gelişim​sırasında, bölünme yetenekleri, hücresel simetriler ve parçalanma oranları gibi özellikler izlenmelidir.

Bu takip sonucunda uterusta tutunmak için en olası embriyolar seçilecektir. Seçilen embriyolar vajinal yol üzerinde annenin rahmine özel kateterler ile yerleştirilir.

Gelişmekte olan embriyolar tarafından iletilmeyen yüksek kaliteli embriyolar, olası bir gebelik yetmezliği durumunda dondurulabilir ve daha sonra gebelik düşünüldüğü zaman yeniden iletilebilir.

Yumurta Toplama İşlemi (OPU)

 • Tüp bebek tedavisinin önemli bir aşamasıdır. Bu işlem kesinlikle deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır.
 • Yumurta kırma iğnesi yapıldıktan sonra 35-36 içinde yumurtalar toplanmalıdır.
 • İşlem anestezi altında yapılabilir çünkü ağrıya neden olabilir. Genel anestezi uygulanan hastalar, ameliyattan en az altı saat önce yemek yememiş olmalıdır.
 • Hasta steril bir durumda giyinmeli ve idrarını cerrahi koşullara göre teslim etmelidir.
 • Hasta j​inekolojik muayene​pozisyonuna yerleştirilir ve dış genital bölge ve vajinal temizlik sağlanır.
 • İğne ile yumurtalıklara vajinal sonografi ile ulaşılır ve yumurta toplama işlemi yapılır.
 • İşlemden sonra hasta dinlenme odasında dinlenmek için birkaç saat yatmalıdır.

Mikroenjeksiyon ve Klasik IVF Yöntemi

Mikroenjeksiyon işlemi​nde, yumurtanın içine tek bir sperm hücresi enjekte edilir. Klasik IVF yönteminde, doğurganlığı sağlamak için her yumurtanın etrafında yaklaşık 100.000 sperm vardır.

Bu spermlerden sadece biri dış yumurta kılıfından geçer ve yumurtaya girer ve döllenme garanti edilir. Buna karşılık, mikroenjeksiyonda, özel bir iğne kullanılarak yumurtanın içine tek bir sperm enjekte edilir.

Bu işlem, özel bir mikroskop altında mikromanipülatör adı verilen özel bir cihazla gerçekleştirilir. 1992’den beri ICSI prosedürünün uygulanmasından bu yana, özellikle ciddi sperm

problemleri olan erkek hastalar için bir atılım olmuştur. Sperm sayısı 5 milyon / ml sperm sayısının altında olan ya da sperm kalitesi düşük olan hastalara uygulanmaktadır.

Embriyo Transferi (ET)

Yumurtanın döllenmesinden sonra ​embriyo oluşumu​gözlenir. Embriyoyu oluşturan hücreler bölünmeye başlar. Yumurta toplandıktan 3 gün sonra, embriyolar 8 tane hücreye bölünür ve bir yapı haline gelir.

Beşinci günde ise embriyolar blastokist adı ile anılan hücre sayılarının atılmasını sağlayan ve sertleştiren şeritlere dönüşür. Embriyo transferi genellikle yumurta toplama işleminden sonraki 3. ya da 5. gününde gerçekleştirilir.

Blastosist Transferi (5.Gün Transferi)

Gelişmekte olan embriyoların gelişimi hastadan toplanan yumurta sayısı iyiyse 5. gün transferi (blastosist transferi) yapılabilir. Amaç, birçok embriyonun en iyisini seçmektir.

Araştırmanın 5. gününde, transferin daha fazla hamilelik oranı sağladığı bulunmaktadır. Ancak, her embriyo gelişimini devam ettiremeyebilir ve beşinci güne ulaşamayabilir.

Bu embriyolar elenir. Bu nedenle dikkatli seçilmiş hastalarda bu yöntem tercih edilmektedir.

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

En çok tercih edilen yöntemdir. Rahim boynunu özel kateterler yoluyla geçerek embriyonun uterusun iç tabakasına aktarılmasıdır.

Ultrason kullanarak prosedür sırasında embriyoların rahim astarında kaldığından emin olmak gerekir. İleri yaştaki hastalarda birden fazla embriyo transferi yapılabilir.

Aktarılmayan embriyolar için donma (bağlama: embriyonun dondurulması ve saklanması) kullanılabilir. Muhtemel bir hamilelik mümkün değilse, yeniden gebelik olasılığı artabilir.

Tüp bebek tedavisinin gerekli olduğu durumlar;

 • Spermin yumurtaya ulaşmasında problem olan durumlarda;
 • Tüplerin tıkalı olması,
 • Endometriozis (çikolata kisti hastalığı),
 • Anti-sperm antikorların varlığı vb.
 • Sperm fonksiyonlarının bozuk olduğu durumlarda;
 • Azalmış sperm sayısı, sperm hareketlerinin normalden az olması vb.
 • Yumurtlama sorunu olanlarda;
 • Polikistik Over Sendromu
 • Hipogonadotropik hipogonadizm
 • İleri yaş- Zayıf yumurtalık rezervi
 • Açıklanamayan infertilite problemi olanlarda

Medicalpark İzmir Hastanesi Tüp Bebek Merkezine ​sorumlu hekim olarak görev yapmaktayım. Tüp bebek ile ilgili her türlü sorularınız için sayfamızdaki iletişim bölümünü kullanarak bana e-posta gönderebilirsiniz.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.