Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi günümüzde yoğun olarak kullanılmaya başlanılan tekniklerden biridir. Anne baba olmayı hayal eden birçok çift tüp bebek tedavisi için başvurmaktadır.  Pek çok kişinin olumlu sonuç aldığı tüp bebek uygulamasında teknoloji her geçen gün gelişiyor. Tüp bebek tedavisinde baba adaylarından elde edilen spermler mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak yumurtanın içerisine verilmekte ve döllenme sağlanmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi en çok tercih edilen tüp bebek tedavi yöntemlerinden biridir Döllenme gerçekleştikten belli bir süre sonra anne rahmine transfer işlemi sağlanmaktadır. Türkiye’de tüp bebek tedavisi konusunda başarı oranı oldukça yüksektir. Tüp bebek tedavisi nedir, tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır, tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır sorularının cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi anne ve baba adaylarından alınmış olan yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamında döllendirilerek anne adayının rahmine transfer edilme işlemidir. Ülkemizde ilk tüp bebek tedavisi 1978 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Tüp bebek tedavisi eskiden tüpleri tıkalı olan kişiler için uygulanan bir yöntem iken günümüzde herkese uygulanabilmektedir.  Kısırlık sorunları konusunda %80 başarı oranına sahip olan tüp bebek tedavi yöntemi sayesinde çocuk hayali kuran anne ve baba adayları hayallerine kavuşma imkanına sahip oluyor.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi neredeyse herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır sorusunun yanıtı şu şekildedir:

 • Açıklanamayan kısırlık durumları
 • Tüplerinin her ikisi de tıkalı olan kişiler,
 • Servikal etkenlerin bulunması
 • İmmunolojik etkenler
 • Sperm kalitesinin bozuk olduğu durumlar
 • Yumurtlama bozuklukları
 • İleri derecede polikistik over sendromu bulunan kişiler
 • Endometriyozis hastalığı
 • Endometriyomanın var olduğu kişilerde tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anne ve baba olmanın hayalini kuran anne ve baba adayları bir tüp bebek merkezine başvurarak değerlendirme görüşmesine katılmaktadır. Yapılan değerlendirme konuşmasına çiftlere daha önce uygulanan tüp bebek tedavi uygulamaları konusunda  bilgiler edinilir ve gerekli olan tetkiklerin nasıl uygulanacağı konusunda bilgiler verilir.  Ardından ayrıntılı bir şekilde tetkikler yapılır ve tetkiklerin sonuçlarına bakılarak eşler için uygun tüp bebek tedavi yöntemleridenenmeye başlanır. Tüp bebek tedavisinde ayrıntılı bir jinekolojik muayene yapılır. Ayrıca ultrason yöntemi ile anne adayının üreme organlarının yapısı incelenir. Tüp bebek uygulaması hakkında çiftlere bilgilendirici konuşmalar yapılır ve tüp bebek tedavisinin başarı şansı hakkında bilgi verilir. Gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra tüp bebek tedavisin başlanılmaktadır. Tüp bebek tedavi süreci şu şekilde işler:

 • Tüp bebek tedavisine başlarken yumurtalıkların geliştirilmesi amaçlanır. Yumurtalıkların uyarılması için iğne şeklinde hormon ilaçları uygulanmakta ve birçok yumurtanın olgunlaşması için yardım edilmektedir.
 • Yumurtalar olgunlaştıktan sonra sıra yumurtaların toplanması aşamasına gelir. Yumurtaların toplanma süreci ultrason yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada kadınlara hafif miktarda genel anestezi uygulanmaktadır. Bu yöntem sayesinde olgunlaşmış yumurtalar rahatlıkla toplanabilmektedir.
 • Daha sonra yumurtalar laboratuvar ortamında döllenmesi amaçlanır. Toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan sperm hücreleri laboratuvar ortamında birleştirilmekte ve döllenmesi amaçlanmaktadır.
 • Yumurta ve sperm döllendikten sonra sıra son aşama olan embriyoların anne adayının rahmine yerleştirilmesine gelmektedir. Meydana gelen embriyoların kadın doğum uzmanı tarafından rahme yerleştirilmesi sağlanır. Genel anestezi yöntemi kullanılarak acısız bir işlem gerçekleştirilmektedir. İnce bir kateter kullanan kadın doğum uzmanları embriyoları anne rahmine yerleştirmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranı yüksektir. Ancak tedavi esnasında anne ve baba adaylarının karşılaşabilecekleri bazı sorunlar bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde karşılaşılan problemler;

 • Kullanılan ilaçların yumurtaların yeterince büyümesine imkan vermemesi halinde tüp bebek uygulaması iptal edilmektedir. Böyle bir durumda yumurtalık rezervlerinin iyi olmadığı düşünülür ve uyarılmasına rağmen yumurtalar herhangi bir cevap vermemiştir.
 • Yumurtalar büyür ve çoğalsa da toplanamaz. Ultrason yöntemiyle yumurta gelişimi izlense de yeteri miktarda yumurta hücresi bulunmamaktadır.
 • Hastalarda hiperstimulasyon sendromu gelişirse tüp bebek tedavisinde sorunlar ortaya çıkar. Yumurtlama tedavisi için uygulanan ilaçlar yumurtalıkların aşırı bir şekilde uyarılmasına sebep olabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınması halinde yumurtalıklar aşırı büyümeye başlar ve karın içerisinde ciddi miktarda sıvı toplanır. Tüm bu nedenlere bağlı olarak mide ve bağırsak sorunları ortaya çıkabilir. Karın şişkinliği gibi ciddi sorunların ortaya çıktığı da gözlenmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan hastaların hastanede tedavi altına alınması gerekebilir.
 • Nadir olarak ortaya çıksa da teknik sebeplerden dolayı embriyo transferi gerçekleştirilemez.
 • Uygulama gerçekleştirildikten sonra kanamanın meydana gelmesi hamilelik şansını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Hamile Olup Olmadığı Ne Zaman Anlaşılmaktadır?

Embriyo transferi yapıldıktan 12-14 gün sonra iki defa olmak üzere kandan gebelik testi yapılmaktadır. Gebelik testi negatif sonuç verirse hemen progesteron tedavisi kesilmekte ve birkaç gün içerisinde görülen regliyle birlikte tüp bebek m süreci tamamlanmaktadır.  Eğer gebelik testi pozitif sonuç verirse progesteron tedavisinin uygulamasına devam edilir. Testten bir hafta sonra gebelik kesesi görülür. Gebelik kesesi görüldükten bir hafta sonra kalp hareketleri izlenir ve vajinal yolla yapılan ultrason muayenelerinde bebeği görmek mümkün hale gelir. Anne adaylarının düşük yapmaması için uzmanlar progesteron desteğine devam etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi ile Gebelik Sağlandığında Karşılaşılacak Sorunlar Nelerdir?

 • Tüp bebek tedavisi ile gebe kalan kadınların kan testlerinde yükselme meydana gelse de daha sonra sonuçlarda düşme gözlemlenebilir. Böyle bir durumda hamilelik kesesinin oluşması söz konusu değildir. Böyle bir durum söz konusuysa buna kimyasal hamilelik adı da verilmektedir.
 • Tüp bebek yöntemi ile gebe kalan kadınlarda normal gebelere göre düşük yapma oranı çok daha fazladır. Tüp bebek tedavi yöntemiyle gebe kalan kadınların düşük yapma oranı ortalama %20-25 civarındadır. Tüp bebek tedavisi sonrasında düşük tehlikesine karşı önlem almak için progesteron takviyesi uygulanmaktadır.
 • Tüp bebek tedavisi sonucunda çoğul gebelik görülme olasılığı %30 civarındadır. Bebek sayısının artmasıyla birlikte erken doğum riski ortaya çıkmaktadır. Çoğul gebeliği sınırlandırmak için uygulanacak olan embriyo miktarı kanunlarla belirlenmiştir.
 • Tüp bebek tedavisi sonrasında az da olsa dış gebelik veya korn gebelik oluşma ihtimali yüksektir.
 • Tüp bebek tedavisi sonrasında az miktarda kromozom anomalisi riskinde artış gözlemlenebilmektedir. Bu durum sperm bozukluğu olan kişiler ile Teda yöntemi kullanılarak elde edilen sperm ile gerçekleşen gebeliklerde çok daha fazla görülmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranı işlemi yaptıracak olan anne ve baba adaylarının farklı özelliklere sahip olması nedeniyle değişiklik gösterir. Tüp bebek tedavisinin başarısı tedavinin uygulandığı merkeze göre de çeşitlilik göstermektedir.  Ayrıca kadının yaşı, daha önce geçirdiği hastalıklar ve cerrahi müdahaleler, endomertriyozisin varlığı ile sperm kalitesi de tüp bebek tedavisi başarısında etkin bir rol oynamaktadır.  Tüp bebek tedavisi tedavinin uygulandığı kliniklere göre farklılık göstermekle birlikte ortalama başarı oran %30 ile %50 arasında değişiklikler göstermektedir. Tüp bebek tedavisinin başarısı hamile kalma oranı ile ölçülmemektedir. Tedavinin başarısı sağlıklı devam eden bir hamilelik süreci ile ölçülmekte ve ona göre değerlendirilmektedir.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.