Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık gibi sorunlar karşısında tüp bebek tedavisi ilk çalışmada her zaman başarılı olmayabilmektedir. Genel olarak ilk 3 in vitro testin başarılı olacağı beklenir. Bununla birlikte, nadir durumlarda, bazı çiftler ilk 3 denemeden sonra bile hamilelik elde edemeyebilirler. Bu kişisel olarak incelenmesi gereken bir sebeptir. Hamilelik çok karmaşık bir mucize olduğu için, gebeliğin% 100’ünü garanti edebilecek bir tedavi yoktur. Biraz da takdiri ilahi denebilecek bir noktada kalır.

Ancak, anne ve baba olabilmek için başarı şansınızı artırmak için birçok tıbbi destekleyici tedaviden de yardım alabilmeniz mümkündür. Bu tekniklerden biri de rahim çizilmesidir. Rahim çizilmesi yöntemi ile her zaman olduğundan daha çok şansınız olduğunu görebilirsiniz. Tıp dilinde endometrial scratching olarak tanımlanan r​ahim çizdirmek ne demektir, nasıl bir yöntemdir, kimlere uygulanır?

Rahim çizmek ne anlama geliyor?

Uterin sintigrafisi; Sperm enjeksiyonu ve in vitrofertilizasyon, embriyonun uterusu tutmasını kolaylaştırmak için bir yöntemdir. Tedavi edilmeleri gereken hastalar genellikle yüksek kaliteli embriyo transferine rağmen hamileliği olmayan çiftlerdir.

Uterin sintigrafisine çeşitli durumlarda endometrial biyopsi denir. Uterusta bulunan endometrium rahim boynunu rahim ağzı içinden genişleterek ve uterusu biyopsi ile alarak tamamlanır. Rahim anestezi olmadan çekilirken, anneler ağrı veya acı hissetmezler. Endometrial biyopsi histerektomi ile eşzamanlı olarak gerçekleştirilebilir. Tabi ki bu işlemi işinde deneyimli bir uzman yapmalıdır.

Rahim Ne Zaman Çizilir?

Rahim çizmek için en uygun zaman, IVF veya donmuş embriyonun transferinden önceki hafta veya o haftanın başlangıcıdır.

Bu haftalarda, anne adayının transferinden sonra, bir sonraki adet zamanına kadar süre vardır. Annelerin döngüsü düzenli değilse, anneler için özel bir rehber t​üp bebek doktoru​ve hemşireler tarafından hazırlanacaktır.

Rahim Çizdirme Gebelik Şansını Arttırır Mı?

Günümüzde, başarı ve başarı oranı arasındaki ayrım uzun vadede gözlemlenebilecek bir olgudur. Ancak deney ve çalışmalarda, r​ahmin çizilmesinin gebelikteki başarı şansı​nı artırdığı bulunmuştur.

Rahim Çizimi Hamilelik Oranlarını Nasıl Artırabilir?

Uterin sintigrafisi uterus dokusunda tamir ve onarım sürecini başlatır. Bu oranlar düşünüldüğü zaman taze ve yeni doku embriyonun tutunma ve döllenmenin daha iyi olma oranını artırmaktadır.

Bu da gebelik oranlarını artırabilir. Onarım süreci büyüme faktörlerini, hormonları ve kimyasalları serbest bırakır. Prosedürden sonra oluşturulan yeni rahim astarının embriyoya daha duyarlı olduğuna ve gebelik olasılığını artırabileceğine inanılmaktadır.

İşlem için hazırlık sürecinde;

Hasta için, olası gebelik riskini ortadan kaldırmak adına planlı uterus çıkarılmasından dört hafta önce korunmasız cinsel ilişkide bulunmamak önemlidir.

Ayrıca hasta,

 • işlemden önce normal olarak yiyebilir ve içebilir
 • prosedür esnasında tam olarak mesanenin dolu olması gerekir

Rahim Çizdirme İşlemi Nasıl Uygulanır?

Ağrılı veya acı verici bir süreç değildir. Hasta biraz rahatsız olabilir, ancak anestezi gerektirmez.
Prosedürün çoğu embriyo transferine benzer. Şu şekilde de anlaşılabilir:

 • Vajinaya küçük bir spekulum yerleştirilir, böylece serviks görülebilir.
 • Serviks steril gazlı bez ile temizlenir.
 • Servikal omurgaya ince bir esnek kateter yerleştirilir ve uterusun iç astarı olan uterus astarı kolayca çizdirilebilir. (İntrauterin Kateter yukarı ve aşağı hareket ettirilmesi, dönemdeki ağrıya benzer şekilde hafif karında kramplara neden olabilir)
 • İşlemin sonunda kateter geri çekilir. İşlemden sonra hafif bir kanama meydana gelebilir.

Rahim Çizdirmenin Riskleri Nelerdir?

Rahim boşluğunda işlem sırasında servikal enfeksiyonun yayılma riski düşüktür. İşlemden sonra, hasta, riski azaltmak için doktor tarafından reçete edilen antibiyotikleri almalıdır.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, işlemden birkaç gün sonra t​üp bebek uzmanı ve​ ekibine başvurmalısınız:

 • Açıklanamayan ateş
 • Sürekli kanama veya kötü kokulu akıntı
 • Alt karın ağrısının artması

Rahim Çizdirmek Ağrılı Bir İşlem Midir?

 • İn vitro fertilizasyon ile bebek sahibi olmak isteyenler için ümit veren bu yöntem, anestezi olmadan yapılır.
 • Rahim, hastaya sadece ağrı kesici ilaçla çekildiğinde, kadın herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.
 • Rahim çizdirme işlemi geçiren kadınların sadece çok küçük bir kısmı ağrı hissetmekte, ancak çok hafif olduğunu söylemektedir. Ancak bu işlemin İzmir bölgesindeki gibi iyi hekimler elinde yapılması her zaman kardır.

Rahim Çizmekle İlgili Ana Şey Rahme Zarar Vermek Demektir

Amerika’da uterusa doğru yapılan bazı çizdirme çalışmalarının sonuçları, rahmin kaplamasına zarar verilmesi sonucu gebe kalma şansının arttırıldığını göstermektedir.

Yumurta, sperm ve embriyoların IVF tedavisi gibi herhangi bir uygun koşulun başarısız olması, embriyonun uterusun astarını tutmamasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle, in vitro fertilizasyondan önce problemleri saptamak ve ortadan kaldırmak için operasyonlar gerçekleştirilmelidir.

Bu ön operasyonlar rahim duvarda hareketlilik sağlar, böylece kan akışını arttırır. Bu bağlamda, sonuç bekleyen annelere ilaç takviyeleri verilmekte ve vitaminler ile desteklenmektedir. Normal doku büyümesi için IVF tedavisi, aktarılan geç dondurulmuş embriyolar adhezyon şansını artırmaktadır.

Rahim çizdirmek aynı zamanda rahim dokusunu aynı paralellikte hamilelik için daha uygun hale getirme çabasıdır. Bu prosedürde rahim hasarlıdır. Tıpkı diğer vücut dokuları gibi, uterus dokusu da bu yaralanmaya yanıt verir ve kendini olabildiğince hızlı bir şekilde iyileştirmeye çalışır.

Bunlar, bu iyileşme döneminde dokuda meydana gelen büyüme, iyileşme ve adezyon faktörleridir, bu da embriyonun bir sonraki t​üp bebek​işleminde tutulma şansını artırır.

Rahim İçi Hasarı Hamilelik Şansını Nasıl Artırıyor?

Özellikle, IVF-yumurta kapasitesinde kullanılan ilaçlara iyi cevap vermek yeterlidir, embriyolar rahim içinde önemli bir sorunu olmayan kadınlarda iyi kalitede tutunabilmektedir.

Tekrarlanan uygulamaların başarısızlığı da doktor – hasta ilişkisini olumsuz yönde etkilemektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, bu gibi olgularda meydana gelmemenin bir nedeni olarak, gebelikte embriyo dokusunun normal olmadığı tespit edilmiştir.

Bir embriyonun rahim duvarına yerleştirilmesinin her zaman gerçekleşmediği bilinmektedir. Bu olay adet döngüsü içinde belirli ve sınırlı bir süre içinde gerçekleşir.

Bu dönemde uterusun yapısını inceleyen bilimsel çalışmalarda, diğer dönemlerde olduğu kadar yoğun olmadığı, aktif büyümeyi ve gelişmeyi etkileyen faktörler olduğu gösterilmiştir.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan bazı kadınlar, belki de bu sorunun olabileceğini düşünmektedir. Ve bu durumu düzeltmek için birkaç yöntem ve tedavi üzerinde çalışmalar da uzmanlar tarafından yapılmıştır.

ABD’de yayınlanan RBM Online dergisindeki son makale bu konuda yeni bir aydınlanma getirmiştir. Son sayısında yayınlanan araştırmaya göre; rahim hasarı, açıklanamayan tüp bebek uygulamalarındaki başarı şansını önemli ölçüde arttırmıştır.

İç problemler kapsamında tedavi öncesi uterus tespiti yapılır ve ameliyat için, rahim duvarına perfüzyon vitaminleri ve ilaç takviyeleri yapılır.

Bu da IVF tedavisinin başarısını da olumlu olarak arttırır.İn vitro fertilizasyon daha sonra tedavide oluşan embriyoları dondurmak için her zaman bunu geliştirmeye çalışır.

Endometriozis gebelik için daha uygun hale getirmeyi amaçlayan çalışmalardan biri de endometrial yaralanma sürecidir.

Genellikle, pre-menstruasyon sürecinde in vitro fertilizasyon histeroskopide bu sürece başlar veya sadece biyopsi aletleri kullanılır ve rahim içi dokuda kolayca hasar görür.

Tüm vücut dokuları uterus dokusunda yaralanmaya tepki gösterir ve hemen kendini iyileştirmeye çalışır.

Büyüme, iyileşme ve bağlanma faktörleri sırasında maruz kalan dokudaki bu iyileşmenin, bir sonraki dönemde embriyo tutulum şansını arttırdığı düşünülmektedir.

Rahim Çizdirme Kime Uygulanır?

 • IVF tedavisinde kullanılan ilaçlara iyi cevap vermeyen kadınlar
 • Yumurta kapasitesinin yeterli olduğu ancak embriyonun tutamayacağı durumlarda
 • Midelerinde önemli bir sorunu olmayan kadınlar
 • Tekrarlayan tüp bebek rahatsızlıklarında
 • Rahim ağrısı olan kadınlarda kullanılır.

İlgili Konular

Tüp Bebek Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Doğurganlığın Korunması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Gebelik Süreci

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Doğumları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Yardımcı Uygulamalar

25 Kasım 2018/tarafından admin

İlaçsız Tüp Bebek (IVM)

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtalık Uyarılması

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Dondurma

25 Kasım 2018/tarafından admin

Semen Analizi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama İşlemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Estrofem Kullanımı

25 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Bilinen Doğru Ve Yanlışlar

25 Kasım 2018/tarafından admin

Rahim Çizilmesi ve Tüp Bebek Tedavisi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Enfeksiyon Riski var Mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mıdır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır mı?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Yöntemi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Kimlere Nasıl Uygulanır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Oluşumu Nasıldır?

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi

25 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Nedir?

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Merak Edilenler

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yöntemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir / Uygulanamaz

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

24 Kasım 2018/tarafından admin

Embriyo Transferi ve Yumurta Toplama İşlemi

24 Kasım 2018/tarafından admin

Tüp Bebek Hakkında Sık Sorduklarınız

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Tedavisi

14 Eylül 2018/tarafından admin

PGT ve Genetik Testler

14 Eylül 2018/tarafından admin

Aşılama Yöntemi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon

14 Eylül 2018/tarafından admin

Döllenme ve Embriyo Transferi

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Toplama

14 Eylül 2018/tarafından admin

Yumurta Geliştirilmesi

14 Eylül 2018/tarafından admin
Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2014 yılından günümüze İzmir Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi alın.